Największy przyrost środków odnotowały w skali miesiąca fundusze: stabilnego wzrostu UniStoProcent Plus FIO (35%), UniDolar Obligacje FIO (19%) oraz UniKorona Obligacje FIO (14%). Z drugiej strony najbezpieczniejszy z funduszy – UniKorona Rynek Pieniężny FIO – odnotował nieznaczny odpływ środków (–5%).
Na takie zachowania klientów znaczny wpływ mogły mieć prognozy analityków z rynku kapitałowego, którzy od początku tego roku przewidują na łamach mediów ekonomicznych odwrócenie się trendu na rynku papierów dłużnych w 2005 roku. Przypomnijmy, że zarządzający Union Investment określają roczną rentowność funduszy obligacji na ten rok w przedziale 6-8%.
W przypadku UniStoProcent Plus FIO czynnikiem stymulującym napływ środków była prawdopodobnie bliskość daty 15 grudnia, która zapoczątkowuje następny okres rozliczeniowy dla funduszu (15 grudnia 2004 – 15 grudnia 2005). Na koniec tego okresu wartość jednostki funduszu nie powinna być niższa niż na dzień 15 grudnia 2004 – tak działa System Zabezpieczania Wartości Kapitału, będący częścią konstrukcji UniStoProcent Plus FIO.
Jeśli chodzi o fundusze akcyjne, zainteresowanie nimi nieco osłabło – kosztem napływów do funduszy bezpieczniejszych. Mimo to należy zauważyć, że w 3 na 4 fundusze inwestujących w akcje miesięczny odpływ aktywów nie przekroczył poziomu 3,5% (w każdym z nich). Pod tym względem tylko UniGlobal FIO okazał się być na większym minusie. Powodem tego mogła być chęć realizacji przez inwestorów krótkoterminowych zysków od początku roku – przede wszystkim w wyniku osłabienia się złotówki.
Aktywa Union Investment TFI SA. na koniec stycznia wyniosły ogółem 1, 769 mln.