„Podstawą tej transakcji są obowiązujące od ubiegłego roku przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych oraz zmiany w ustawie Prawo bankowe oraz w przepisach podatkowych. Regulacje te stworzyły prawne i ekonomiczne mechanizmy sprzedaży pakietów wierzytelności bankowych funduszom sekurytyzacyjnym, co jak się wydaje będzie wykorzystywane w zarządzaniu wierzytelnościami również przez inne banki” – powiedział Przemysław Majka, Dyrektor Zarządzający kierujący Centrum Restrukturyzacji i Windykacji PKO BP.
„Niewątpliwie istotnym warunkiem transakcji są korzystne zmiany w przepisach podatkowych, umożliwiające uznanie straty na sprzedaży wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym za koszt uzyskania przychodu, co do tej pory było wykluczone” – dodaje Małgorzata Drozdowska, Zastępca Dyrektora Centrum Restrukturyzacji i Windykacji PKO BP.
Jest to pierwsza w Polsce transakcja dokonana z udziałem funduszu sekurytyzacyjnego, z inicjatywy PKO BP SA. Fundusz S-Collect, którego działalność koncentruje się na zakupie wierzytelności trudnych od instytucji finansowych, został utworzony przez PKO/CREDIT SUISSE Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Certyfikaty inwestycyjne są w posiadaniu spółki z grupy Reform Capital z siedzibą w Pradze (Czechy). Reform Capital jest firmą inwestycyjną specjalizującą się w zarządzaniu wierzytelnościami trudnymi oraz w restrukturyzacji przedsiębiorstw o słabej kondycji finansowej. Reform Capital zarządza wierzytelnościami trudnymi w Polsce, Czechach i Słowacji o łącznej wartości nominalnej w wysokości 3 miliardów zł. Transakcja z S-Collect stanowi już drugą inwestycję w wierzytelności trudne, dokonaną przez Reform Capital na terenie Polski. W 2004 roku spółka ta zakupiła portfel wierzytelności korporacyjnych od Deutsche Bank PBC o przybliżonej wartości nominalnej 100 milionów zł.
“Ze względu na fakt, iż jest to pierwsza transakcja zrealizowana przez polski fundusz sekurutyzacyjny, wszystkie strony inwestycji wykonały ogromną pionierską pracę przy tym projekcie, tym bardziej, że fundusze tego typu funkcjonują przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań legislacyjnych. Bez profesjonalnego wsparcia ze strony zarządzających PKO/CREDIT SUISSE transakcja nie doszłaby do skutku” – powiedział Marek Chatrny, Managing Partner w Reform Capital.
“Mamy nadzieję, że nasza wspólna inicjatywa zarządzania wierzytelnościami trudnymi poprzez fundusz sekurytyzacyjny będzie przykładem dla innych polskich banków i okaże się pomocna w rozwiązywaniu zagadnień ryzyka kredytowego” – dodał Tomasz Bogutyn, Wiceprezes Zarządu PKO/CREDITD SUISSE TFI S.A.
Finansowanie transakcji zostało zapewnione przez Credit Suisse First Boston („CSFB”) oraz innych międzynarodowych inwestorów. CSFB należy do wiodących w skali globalnej banków inwestycyjnych, obsługujących klientów instytucjonalnych, korporacyjnych, rządowych, a także zamożnych inwestorów prywatnych. CSFB może poszczycić się ogromnym zaangażowaniem i dużym doświadczeniem na rynkach emerging markets, a w szczególności w Polsce. W 2004 r. CSFB wprowadził na giełdę akcje PKO Banku Polskiego o łącznej wartości 2,3 miliardów USD (ok. 7 miliardów zł). Działalność CSFB obejmuje, między innymi, inwestycje w alternatywne aktywa, takie jak wierzytelności trudne. CSFB z sukcesem prowadzi tego rodzaju inwestycje na terenie Europy Środkowej, natomiast współpraca z Reform Capital ma na celu poszukiwanie kolejnych podobnych inwestycji w Polsce.
Fundusz S-Collect planuje współpracę z PRESCO Sp z o.o., wiodącą firmą windykacyjną, jako tzw. serwiserem portfela długów PKO Baku Polskiego.