Zanim sięgniesz po szybką gotówkę
1. Spłacasz drogi kredyt odnawialny? Możesz go przenieść do innego banku obniżając oprocentowanie i podnosząc wysokość limitu np. o 20 proc. Jeśli trafisz na promocję nie zapłacisz prowizji za nowy kredyt. Różnice w oprocentowaniu tego typu kredytów sięgają 10 pkt proc.!
2. Twój bank nie oferuje dobrego kredytu odnawialnego? Załóż konto w innym – najlepiej darmowe. Część banków już po miesiącu zaoferuje ci limit zadłużenia równy miesięcznym wpływom. Później będziesz mógł go podnieść. To lepsze niż kredyt gotówkowy.
3. Spłacasz kilka drogich kredytów, a twoje łączne zadłużenie to przynajmniej 30-40 tys. złotych? Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki niemu możesz obniżyć miesięczne obciążenia nawet 3-krotnie. W efekcie część pieniędzy, które wydałbyś na raty kredytów zostanie w twojej kieszeni.
4. Korzystaj z promocji kart kredytowych. Niektóre banki oferują bardzo niskie oprocentowanie. Nordea Bank Polska – 5,5 proc. do końca marca 2006 r., Raiffeisen Bank Polska – 6,5 proc. przez pierwsze 3 miesiące, Millennium – 9,9 proc. przez pierwsze sześć miesięcy.
5. Masz już kartę kredytową? Uważaj z wydatkami. Za zakupy dokonane na początku listopada zapłacisz w drugiej połowie grudnia kiedy twoja płynność finansowa może być obniżona.
6. Spłacasz kredyt mieszkaniowy? Sprawdź czy w twoim banku możliwe jest zawieszenie jednej raty (tzw. wakacjek kredytowe). Ta rata zostanie w Twojej kieszeni na Święta.
7. Twoje lokaty bankowe odnawiają się automatycznie? Zanim znów się odnowią przenieś pieniędze tam skąd w razie czego będziesz mógł je wypłacić bez negatywnych konsekwencji (utrata odsetek), a więc np. na konto lokacyjne czy do funduszu rynku pieniężnego.
8. Planujesz zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego jeszcze w tym roku? Zmniejsz do minimum koszty wstępne. Nie płać prowizji za kredyt ani opłaty za wycenę nieruchomości. Korzystaj z tego, że banki prześcigają się w promocjach. Możesz też skorzystać z karencji w spłacie kapitału lub promocji typu „pierwszy rok taniej”. Dzięki temu raty na początku będą niższe.
9. Spłacasz kartę kredytową? Sprawdź czy opłaci się ją przenieść do innego banku. Odpadnie wówczas opłata za użytkowanie karty, a oprocentowanie będzie z pewnością niższe. Co więcej, zagrożony utratą klienta twój stary bank może zaoferować ci lepsze warunki.
10. Możesz odroczyć płatność rachunków za gaz, prąd, wodę, mieszkanie itp. Niektóre banki pozwalają uregulować te płatności kartą kredytową z możliwością skorzystania z okresu bezodsetkowego tak jak przy zakupach w sklepie. W efekcie rachunek zostanie zapłacony na czas ale pieniędze z twojego konta znikną ponad miesiąc po terminie płatności!
Michał Stachyra, doradca finansowy w firmie Expander
Jeśli co roku, przed Świętami czy wakacjami, wspomagamy się krótkoterminowym kredytem oznacza to, że źle zarządzamy swoimi finansami. Może to znaczyć, że nasze potrzeby konsumpcyjne są zbyt wygórowane w relacji do dochodów. Taka sytuacja oczywiście nie potrwa długo i skończy się koniecznością gruntownej restrukturyzacji zadłużenia z wykorzystaniem np. kredytu konsolidacyjnego. Może być też tak, że po prostu nie korzystamy z możliwości jakie oferuje rynek i nie planujemy wydatków z odpowiednim wyprzedzeniem. Szybki kredyt jest ratunkiem w sytuacjach których nie możemy przewiedzieć, a Święta Bożego Narodzenia co roku są w grudniu. Zamiast znowu dać zarobić bankom i pośrednikom kredytowym powinniśmy zawczasu zracjonalizować swoje finanse. Tym bardziej, że konkurencja wśród banków stwarza okazje, które warto wykorzystywać.