"W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw tendencja do łagodzenia polityki kredytowej utrzyma się na porównywalnym z dotychczasowym poziomie. W sektorze dużych przedsiębiorstw banki przewidują znaczące złagodzenie polityki kredytowej" – podaje NBP w raporcie.
Z przewidywań banków wynika, że w IV kwartale popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie nadal szybko rósł. Przyspieszenie popytu na kredyty długoterminowe nastąpi w sektorze dużych przedsiębiorstw.
Według NBP w III kwartale banki nie zmieniły kryteriów przyznawania kredytów dla dużych przedsiębiorstw. Zanikła również obserwowana od dwóch kwartałów tendencja do łagodzenia polityki kredytowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Nieznaczny odsetek banków (5,9 proc. dla kredytów krótkoterminowych i 8,3 proc. dla kredytów długoterminowych) nawet zaostrzył kryteria przyznawania kredytów w tym sektorze.
Z ankiety wynika, że banki, które łagodziły politykę kredytową, najczęściej zmniejszały marżę kredytową i wydłużały maksymalny okres kredytowania. Natomiast banki, które zaostrzyły kryteria i warunki udzielania kredytów, najczęściej zwiększały marżę kredytową na kredyty obarczone większym ryzykiem.
Banki przewidują, że w IV kwartale polityka kredytowa w segmencie kredytów mieszkaniowych zostanie znacznie złagodzona.
W przypadku gospodarstw domowych w III kwartale znaczna większość banków (85,1 proc. ważonej aktywami liczby banków) nie zmieniła kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych – podaje PAP.
Według NBP większość banków (77,2 proc. ważonych aktywami banków) nie zmieniła polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Pozostała część banków nieznacznie złagodziła warunki i kryteria przyznawania kredytów konsumpcyjnych.
W III kwartale w około połowie banków popyt na kredyty konsumpcyjne nie zmienił się. Wśród pozostałych banków przeważał odsetek tych, które odnotowały spadek popytu na kredyty konsumpcyjne.