Prapremiera baletu miała miejsce w Leningradzie w 1956 roku, natomiast w roku 1968 roku odbyła się polska premiera. W ciągu prawie 40 lat wystawiania „Spartakusa” wystąpiło w nim kilka pokoleń tancerzy. Balet złożony jest z czterech aktów, dziewięciu obrazów.
Bohater baletu Chaczaturiana, Spartakus, był legendarnym przywódcą największego starożytnego powstania niewolników przeciwko imperium rzymskiemu. „Ludzie powinni znać i pamiętać imiona tych, którzy u zarania historii mieli odwagę powstać przeciw ciemiężcom w obronie własnej wolności i niezależności” – pisał kompozytor, tłumacząc swoje zainteresowanie tą postacią.
„Jesteśmy dumni, że wraz z Teatrem Wielkim możemy świętować jego czterdziestolecie. W ten sposób stajemy się częścią niezwykle ważnego dla polskiej kultury wydarzenia. Jestem pewien, że tak jak w moskiewskim Teatrze Bolszoj, „Spartakus” na deskach Teatru Wielkiego odniesie ogromny sukces” – powiedział Tomasz Fill, rzecznik prasowy PZU.
PZU, firma z dwustuletnią tradycją konsekwentnie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach artystycznych naszego kraju. Jest mecenasem kultury i sztuki narodowej. Sponsoruje najcenniejsze obiekty polskiej kultury: Zamek Królewski na Wawelu, Dwór Artusa w Gdańsku, Pałac w Wilanowie oraz zamek królewski w Warszawie.