Diagnoza raka piersi to dla wielu kobiet początek długiej i trudnej drogi. Oznacza wyczerpujące leczenie, często także konieczność oddania się w ręce chirurga. Amputacja piersi obok kalectwa fizycznego wywołuje również głęboki uraz psychiczny. Rekonstrukcja piersi pozwala uniknąć pacjentce cierpienia, jakie oznacza życie bez niej.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i na świecie. Każdego roku na raka piersi zapada ok. 12 tyś. Polek. Liczba ta stale rośnie, zaś problem dotyka coraz młodszych kobiet. Bardzo istotny jest czas, gdyż szybkie wykrycie nowotworu zwiększa szansę na jego wyleczenie. W zależności od okresu choroby stosuje się leczenie chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub leczenie hormonalne. Duże szanse stwarza chirurgia, zaś pozostałe metody są raczej stosowane jako uzupełnienie operacji. Często konieczna jest amputacja piersi, która obok urazu fizycznego powoduje niekorzystne zmiany w psychice.
Połowa kobiety
Stres wywołany utratą symbolu kobiecości i atrakcyjności rodzi wśród pań obawy dotyczące braku akceptacji partnera, poczucie niepełnej wartości. Jest to tzw. „syndrom niepełnej wartości”, zwany również kompleksem połowy kobiety. Dlatego lekarze wskazują na uzasadnioną medycznie potrzebę rekonstrukcji gruczołu piersiowego. Pacjentki po operacji rekonstrukcji szybciej powracają do równowagi psychofizycznej. Bardziej wierzą w wyleczenie i mniej się boją. Ponadto odtworzenie gruczołu piersiowego pozwala na bardziej swobodny tryb życia. Dotyczy to zarówno doboru stroju, co bywa kłopotliwe, zwłaszcza w sezonie letnim oraz zachowań w miejscach publicznych. Warte wspomnienia jest także pozytywne przełożenie na jakość życia intymnego kobiet.
Rekonstrukcja
Odtwarzaniem piersi zajmuje się chirurgia rekonstrukcyjna. Zabiegu można dokonać bezpośrednio po amputacji lub też w trybie odroczonym. Jej celem jest poprawa jakości życia, a często też nadanie mu sensu, dlatego operacja powinna zapewnić jak najlepszy wynik funkcjonalny i estetyczny. Tkanka konieczna do odbudowania narządu jest najczęściej pobierana z innych części ciała pacjentki. Postęp techniki oraz coraz większe zrozumienie dla skutków psychologicznych amputacji sprawia, że operacje rekonstrukcyjne stają się powoli niezbędnym elementem kompleksowego leczenia raka piersi. Niestety operacje rekonstrukcji są drogie i większości kobiet nie stać na nie. Na Zachodzie dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, z których można pokryć tego typu zabiegi są normą, w Polsce wciąż jest to nowość. W tym roku towarzystwo ubezpieczeniowe Concordia Capital poszerzy swoją ofertę ubezpieczeń i w pakiecie Spokojna Głowa Plus znajdzie się między innymi ryzyko rekonstrukcji.
Feniks z popiołów
Choroba nowotworowa, tak jak inne problemy, wymaga czasu, by nabrać do niej dystansu, nauczyć się z nią żyć. Psychiczna rekonwalescencja jest długa i o wiele trudniejsza niż fizyczna. Zabiegi rekonstrukcji mogą bardzo pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Klinika Chirurgii Plastycznej i Oparzeń Akademii Medycznej w Gdańsku przeprowadziła wśród swoich pacjentek, które poddały się zabiegowi rekonstrukcji, ankietę dotyczącą poziomu satysfakcji z jej efektu. Jako powód poddania się operacji najwięcej kobiet podało czynniki takie jak: młody wiek, uczucie ułomności, niepełnowartościowość, deformację ciała. Swój poziom satysfakcji po wykonanym zabiegu oceniły one w większości na bardzo dobry. Najważniejszym okazał się dla nich powrót do normalności, czyli odsłonięcie dekoltu, możliwość wykonywania ćwiczeń gimnastycznych czy przebierania się w miejscach publicznych oraz nie szokowanie swoim kalectwem otoczenia. Wszystkie pacjentki uznały, że zabieg odtwórczy był najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ich komfort psychiczny, umożliwił również powrót poczucia kobiecości.