Tymczasem aktywa ulokowane w funduszach inwestycyjnych wzrosły w przeciągu 12 miesięcy 2006 roku o 37,5 mld PLN osiągając na koniec grudnia łączną kwotę w sumie 98,8 mld PLN. Szacunkowy napływ nowych środków do funduszy wyniósł 25,5 mld PLN i był o 37% większy niż w roku ubiegłym.
W 2006 roku na rynku pojawiło się 69 nowych podmiotów, funduszy i subfunduszy. To o 9 więcej niż w roku poprzednim. Absolutną nowością na polskim rynku są fundusze podstawowe i powiązane, czyli fundusze surowcowe. Rozwój rynku funduszy i pojawianie się nowych produktów to efekt odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie klientów.
Udział polskiego rynku w skali całego rynku europejskiego wynosi tylko 0,3%, ale w minionym roku pod względem wartości powierzonych funduszom inwestycyjnym aktywów wyprzedziliśmy takie kraje jak Turcja i Grecja.
Według gospodarza konferencji, dr Marcina Dyla, Prezesa Zarządu Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami, korzystanie z funduszy inwestycyjnych powinno być skorelowane z planami długookresowego oszczędzania, a nie jak ma to miejsce dziś, sposobem na szybkie zarobienie sporej sumy pieniędzy.
Wśród czynników, które w sposób istotny wpłynęły na tak dynamiczny wzrost polskiego rynku funduszy inwestycyjnych, wymienić należy koniunkturę na krajowym rynku akcji, oraz związany z nią transfer oszczędności z depozytów bankowych. Nie bez znaczenia był również wzrost zamożności polskiego społeczeństwa oraz wzrost skłonności do oszczędzania – mówi Marcin Dyl.
W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o funduszach inwestycyjnych – przygotowane przy czynnym udziale Izby. Wprowadzone na jego mocy zmiany mają na celu dążenie do zrównywania warunków dla różnych podmiotów działających na rynku finansowym. Nowelizacja ta nie rozwiązuje jednak wszystkich kwestii wymagających zmian zapisu ustawy, w związku z czym Izba już rozpoczęła prace nad przygotowaniem kompleksowych rozwiązań wpływających na rozwój rynku.
W celu zwiększenia wiedzy społeczeństwa na temat istoty funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, IZFiA uruchomi w połowie roku cykl programów edukacyjnych – e-learningu, stworzonych z myślą o potencjalnych klientach.
Zadaniem, jakie stoi przed Izbą w kilku najbliższych latach jest zrównanie się z bankami w liczbie osób korzystających z różnych form oszczędzania. Obecnie, fundusze inwestycyjne stanowią atrakcyjne źródło koncentrowania kapitału jednak mieszczą się daleko za popularnymi kontami oszczędnościowymi lub lokatami. 46% Polaków wyrażających chęć oszczędzania nie bierze pod uwagę rozwiązań, jakie niesie za sobą inwestycja w fundusze inwestycyjne. Wybierają oni popularne produkty banków, takie jak, lokaty, konta oszczędnościowe etc. Powodem ich decyzji jest nieznajomość zasad funkcjonowania funduszy inwestycyjnych oraz brak źródeł z których mogliby czerpać informacje, wydaje się więc, że program edukacyjny może skutecznie zmienić układ sił pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi a bankami.
Według prezesa zarządu IZFiA w przeciągu 5 lat liczba osób inwestujących w fundusze inwestycyjne zrówna się z liczbą osób lokujących swoje oszczędności za pomocą popularnych usług bankowych.