– Jeszcze w pierwszym półroczu 2007 rozwijaliśmy zespół i przygotowywaliśmy się do wprowadzenia nowych produktów zarówno kredytowych jak i inwestycyjnych. Na koniec trzeciego kwartału minionego roku zarządzaliśmy już aktywami na poziomie 429 mln zł. Dzisiaj obsługujemy ponad 200 klientów – mówi Małgorzata Dominiczak–Zielińska, dyrektor Departamentu Private Banking w Fortis Banku.
Private banking w Fortis oferowany jest klientom z aktywami w wysokości 1 mln euro; to próg wejścia, który odpowiada międzynarodowym standardom private banking. Zdarza się, że bank akceptuje niższe kwoty przy założeniu, że aktywa klienta w ciągu roku osiągną jednak wymagany pułap 1 mln euro.
– Tak określone kryterium dostępności tej usługi wyróżnia nas na polskim rynku, gdzie ciągle jeszcze mieszają się pojęcia „private banking” i „personal banking” i to zarówno w ofercie banków, jak i w świadomości klientów. Stanowi jednocześnie dla nas wyzwanie. Poziom oferowanych produktów i usług musi być adekwatny do stosowanego przez nas kryterium – mówi Małgorzata Dominiczak – Zielińska.
Fortis chce być bankiem dla przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że w ramach obsługi private banking kontaktujemy się z potencjalnymi klientami już na etapie tworzenia przez nich majątku, wspieramy ich w tych działaniach poprzez pomoc w oferowaniu odpowiednich rozwiązań.
– Dużą wartością dla naszych klientów są usługi świadczone przez spółkę Fortis Intertrust Polska Sp. z o.o. Przedsiębiorcy mogą korzystać z szerokiego wachlarza usług powierniczych oferowanych przez tę spółkę. Klienci powierzają FIT Polska wykonanie usług dotyczących zakładania spółek lub innych osób prawnych (fundacje, fundusze), wykonywania zarządu powierniczego, świadczenie usług księgowych, itp. Usługi powiernicze są wykorzystywane dla uzyskania optymalnych rozwiązań podatkowych, a także dla ochrony mienia osób fizycznych i prawnych. FIT Polska, wraz z innych biurami Fortis Intertrust, świadczy także usługi związane z rejestracją jachtów i samolotów w państwach o przyjaznych rozwiązaniach podatkowych – mówi Małgorzata Dominiczak–Zielińska.
Klienci private banking Fortis Banku Polska mogą korzystać z rozwiązań, które oferowane są we wszystkich centrach bankowości prywatnej Fortis na świecie, m.in. w Szwajcarii, Luksemburgu, Monaco, Dubaju czy Singapurze.
Ale mogą także zlecić Fortis Private Investments Polska zarządzanie aktywami na zlecenie.
– Nadal będziemy poszerzali ofertę produktów strukturyzowanych – będą to rozwiązania przygotowane wspólnie z Departamentem Skarbu. Liczymy na to, że do 2012 roku zgromadzimy aktywa na poziomie kilku mld zł, a liczba klientów wzrośnie prawie pięciokrotnie – mówi Małgorzata Dominiczak – Zielińska.
Fortis prowadzi działalność private banking w 19 krajach. Zarządza aktywami na poziomie przekraczającymi 86 miliardów euro (stan na koniec czerwca 2007 r.).
W rankingu Euromoney (styczeń 2007 r.) Fortis Private Banking plasuje się na 15. miejscu wśród najlepszych instytucji bankowości prywatnej na świecie.
Nowe możliwości dla dalszego rozwoju tego biznesu stwarza przejęcie ABN.
Dzięki tej transakcji Fortis zajmie m.in. pozycję trzeciego największego europejskiego banku oferującego private banking (200 mld euro aktywów).