Do tej pory to kredytobiorcy musieli sami pilnować stanu swoich finansów i co więcej, powiadamiać bank o ewentualnych problemach ze spłatą w terminie. Od marca instytucje finansowe będą w takich sytuacjach zobligowane do przedstawiania klientom alternatywnego harmonogramu spłaty zadłużenia. Jednocześnie nie będzie im wolno dokonywać blokady rachunku kredytobiorcy bez podania uzasadnienia. Nowy Kodeks Bankowy daje też bankom do zrozumienia, że ich klienci tylko wtedy będą w stanie regulować raty kredytów, gdy wciąż będzie ich stać na płacenie w pierwszej kolejności domowych rachunków.
Zaktualizowany kodeks stawia również na przejrzystość informacji w odniesieniu do kart kredytowych i czeków. Nieprzekraczalny termin 6 dni, jaki banki będą miały na realizację czeku, to szczególnie dobra wiadomość dla małych przedsiębiorstw – podaje brytyjska organizacja APACS. W jej opinii obecna reforma kodeksu jest zjawiskiem bardzo pozytywnym. Oby okazała się również skutecznym sposobem na złagodzenie problemów finansowych, z jakimi boryka się wiele brytyjskich gospodarstw domowych.
Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 2 (8) 13 stycznia 2008
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl. Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |