Standard ISO 19092 opisuje zasady bezpieczeństwa, których zachowanie jest niezbędne do stosowania takich form potwierdzania tożsamości, jak skanowanie odcisków palców, twarzy lub tęczówki oka, bądź też identyfikacja głosu. Ujednolicenie tych zasad na rynku międzynarodowym może zachęcić sektor finansowy do wdrażania technologii biometrycznej jako metody uwierzytelniania. Byłby to bardzo cenny nabytek dla instytucji finansowych, który zdecydowanie zwiększyłby bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, szczególnie gdy coraz więcej z nich przyjmuje formę elektroniczną. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna poleca bankom stosowanie technologii biometrycznej nie tylko do identyfikacji klientów i pracowników, lecz także do zarządzania bezpieczeństwem przechowywanych danych oraz ich przesyłania i weryfikacji.
Tymczasem metoda ta wciąż budzi w instytucjach finansowych pewne obawy. Podstawowe kwestie, z jakimi muszą się one uporać, to przede wszystkim problem przechowywania wzorców cech biometrycznych w systemie oraz aspekt etyczny i uregulowania prawne. Nie bez znaczenia jest również wysoki koszt wdrożenia technologii.
Powinny one się jednak liczyć z tym, że zastosowanie tej metody staje się nieuniknione. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii i USA pokazało, że klienci banków bardzo chcieliby wdrożenia uwierzytelniania biometrycznego w celu ochrony przed kradzieżą tożsamości. Wyniki badania są jednoznaczne – około 69% konsumentów amerykańskich i aż 92% brytyjskich wolałoby taką metodę zabezpieczania danych niż wszelkie PINy, hasła, czy tokeny. Dotyczy to nie tylko banków, lecz także organizacji rządowych oraz wszystkich instytucji, które do swojej działalności muszą gromadzić duże ilości danych. Tak duże zainteresowanie technologią pozwala więc przypuszczać, że jej zastosowanie na skalę masową jest tylko kwestią czasu.
Źródło: Przegląd Finansowy Bankier.pl nr 7 (14) 17 lutego 2008
Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl. Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.
Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/! |