Jak podaje dziennik, „przeszkodą okazują się głównie kwestie formalne – nawet te instytucje, które w Anglii czy Irlandii posiadają swoje placówki (PKO BP, mBank), żądają od klientów zaświadczenia, że pracują na etacie. Tymczasem duża część naszych rodaków mieszkających w Irlandii i Wielkiej Brytanii woli prowadzić własny biznes i przez to – niestety – nie kwalifikuje się do udzielenia kredytu.”, pisze „Parkiet”.
„Na samozatrudnionych przychylnym okiem patrzy tylko Dom Bank. – Dzięki temu prawie 20 proc. kredytów hipotecznych, których udzieliliśmy w pierwszych trzech miesiącach tego roku, trafiło do klientów mieszkających za granicą – mówi Anna Szepke-Krzyżaniak, rzecznik prasowy banku. Do tej pory ani mBank, ani PKO BP nie ujawniły danych na temat wartości kredytów sprzedanych przez ich zagraniczne placówki.”, czytamy.
„W tym tygodniu w Londynie odbywały się targi mieszkaniowe Polska 2008. Z przeprowadzonego na ich potrzeby badania wynika, że prawie 20 proc. z miliona naszych rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii oszczędza po to, by móc kupić dom lub mieszkanie w Polsce. Jednak, zdaniem Pawła Grząbki, większość z nich szerokim łukiem omija największe aglomeracje. – Wybierają mniejsze miejscowości nie tylko dlatego, że stamtąd pochodzą, ale również ze względów inwestycyjnych – lokalne rynki mają znacznie większy potencjał wzrostu cen – wyjaśnia.”, czytamy dalej.
Z ostatniego badania przeprowadzonego na zlecenie banku DOM wynika, że Polacy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii są w stanie poświęcić zabawę, spotykanie się z znajomymi, a nawet wizyty w kraju, aby móc oszczędzić na nieruchomość w Polsce. Zgodnie z wynikami ankiety, w której udział wzięło 260 Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, 1/5 z nich uważa kupno domu w Polsce za swój oszczędnościowy cel numer jeden i aż 41% z nich regularnie odkłada ponad 1/4 swoich zarobków by móc ten cel zrealizować. Jednak nie wszyscy uczestnicy badania myślą o nieruchomości w Polsce jako o przyszłym domu. Co prawda ponad 1/3 z nich (37%) zamierza mieszkać w Wielkiej Brytanii tylko przez określony czas i potem wrócić do Polski, ale 16% respondentów twierdzi, że plany kupna nieruchomości w Polsce traktują jako inwestycję – sami zaś zostaną w Wielkiej Brytanii.
Więcej na ten temat w „Parkiecie”.