Polska znajduje się w czołówce państw europejskich, z największą liczbą nieruchomości na własność. Rosnące dochody, możliwość uzyskania kredytów z niższym oprocentowaniem oraz dofinansowanie w ramach MdM sprawiły, że w pierwszym kwartale tego roku sprzedano rekordową liczbę mieszkań.
Warunki mieszkaniowe Polaków systematycznie się poprawiają. Polacy zamiast wynajmować mieszkanie, wolą je kupić. Standard życia stale się podnosi, ale wciąż wiele rodzin żyje w przeludnionych nieruchomościach. Powoli jednak ta tendencja się zmienia. W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba młodych osób kupujących własne mieszkanie, którzy chcą być na swoim, a wynajem traktują często jako okres przejściowy między wyprowadzką od rodziców, a zakupem własnego lokum. Ich wymarzone mieszkanie powinno być nowoczesne, wygodne, w dobrej lokalizacji i z niskimi kosztami utrzymania, dlatego od lat w dużych miastach największą popularnością wśród młodszych nabywców cieszą się nieduże mieszkania dwupokojowe. Niższe koszty kredytu oraz mniejsza liczba metrów kwadratowych do urządzenia sprawiają, że są one najchętniej wybierane jako pierwsze samodzielne lokum. Posiadanie dwóch pokoi daje bowiem ich właścicielom większe możliwości. W kłopotliwej sytuacji materialnej drugi pokój może zostać wynajęty, co pozwoli pokryć część miesięcznej raty kredytu.
– Nasi klienci traktują posiadanie własnej nieruchomości jako inwestycję długoterminową. Wolą kupić mieszkanie dla siebie i swojej rodziny, niż je latami wynajmować. Podczas zakupu kierują się przede wszystkim dobrą lokalizacją i oczywiście ceną. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.
– Oferowane przez nas mieszkania w inwestycjach Żurawiniec Park oraz na os. Batorego 41A dopasowane są do potrzeb młodych ludzi. Dobry dojazd do centrum, rozbudowana infrastruktura handlowa-usługowa oraz pobliskie tereny rekreacyjne Rezerwatu Żurawiniec sprawiają, że nasze nieruchomości są inwestycją w komfortowe życie. Ponadto planując powiększenie rodziny nieduże nieruchomości z atrakcyjną lokalizacją dużo szybciej można sprzedać lub wynająć.- dodaje Taflińska.
Sytuacja na rynku nieruchomości w pierwszym kwartale tego roku była bardzo korzystna zarówno dla inwestorów, jak i klientów. Brak pieniędzy w programie MdM do wykorzystania na 2016 rok nie zniechęcił przyszłych klientów do zaciągnięcia kredytu. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, Polacy złożyli w kwietniu około 37 tysięcy wniosków kredytowych, czyli o prawie 10% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Z raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce – I kwartał 2016 r.” przygotowanego przez firmę Reas wynika, że w sześciu miastach z najlepiej rozwiniętym rynkiem nieruchomości – w tym również w Poznaniu – w ciągu czterech miesięcy sprzedano ponad 14,3 tysięcy mieszkań.
Wiosna to najpopularniejszy czas na zakup mieszkania lub domu. W tym okresie szczególnie rośnie zainteresowanie nieruchomościami z własnymi ogródkami, zlokalizowanymi poza miastem. Początek roku to również dobry okres dla deweloperów na rozpoczęcie nowych inwestycji.
– W podpoznańskiej Dąbrówce rozpoczęliśmy budowę dwupoziomowych mieszkań z czterema pokojami w zabudowie szeregowej typu Largo z niezależnym wejściem oraz własnym ogrodem.Pierwsze mieszkania są już dostępne w sprzedaży. Ich termin realizacji to wrzesień 2017 roku.- mówi Adam Wędrychowicz, ze spółki Linea.- Naszych klientów do zamieszkania w Osadzie Leśnej lub Leśnej Polanie w Dąbrówce zachęcają przede wszystkim niższe ceny, komfortowe, przestronne nieruchomości, tereny zielone, a także rozwijająca się infrastruktura. – dodaje Wędrychowicz.
Kupowanie mieszkania na własność wynika często z chęci budowania własnego majątku. Zakup mieszkania za gotówkę jest najbardziej komfortowy, ale nawet zaciągając kredyt, po zakończeniu jego spłaty jesteśmy właścicielami konkretnej nieruchomości. Mamy dzięki temu własny kapitał i zabezpieczenie na czas emerytury. Możemy je również sprzedać albo przekazać dzieciom. Dla wielu Polaków posiadanie swojego mieszkania to priorytet, który zwiększa poczucie komfortu.
/Forte PR