– Chcemy kupić średniej wielkości fundusz emerytalny – powiedział GP Marc van Weede, wiceprezes Aegon odpowiedzialny za rozwój, czyli m.in. za zakupy spółek.
Inną rozważaną opcją był zakup dwóch mniejszych funduszy i połączenia ich. Jednak przy spodziewanym proteście ze strony nadzoru pozostaje zakup jednego, możliwe dużego funduszu. Jednak Marc van Weede podkreśla, że na tym rynku nie ma zbyt dużego wyboru. Na razie tylko udziałowcy OFE Ergo Hestii zadeklarowali, że rozważą sprzedaż swojego funduszu, jeśli dostaną dobrą ofertę.
– Chcemy być obecni na rynku funduszy emerytalnych i nie przewiduję sprzedaży OFE Polsat – mówi Zygmunt Solorz, właściciel PAI Media, głównego udziałowca PTE.
Podobnie twierdzą udziałowcy Generali. Możliwe, że wkrótce worek z OFE gotowymi do przejęcia się rozwiąże, i na to zapewne liczy Aegon. Przede wszystkim będzie wiadomo, jakie decyzje podejmie nadzór w przypadku planowanych przejęć Skarbca-Emerytura przez PZU Złota Jesień i DOM przez Winterthura.
Cezary Mech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, typowany na szefa połączonego nadzoru, który ma powstać 1 kwietnia, w wywiadzie dla GP stwierdził, że liczba funduszy nie powinna się zmienić. To jasny sygnał, że do połączenia może nie dojść. Obie umowy sprzedaży są warunkowe, co oznacza, że mogą nie dojść do skutku w przypadku braku zgody nadzoru na połączenie.