Problem zadłużenia dotyka wielu Polaków. To trudna sytuacja, ale można sobie z nią poradzić. Na początek – jak podkreślają psychologowie – trzeba uwierzyć, że się to uda. Zadłużenie to nie koniec świata.Pogódźmy się też z tym, że sytuacji finansowej w większości przypadków nie da się poprawić z dnia na dzień.
Aby wyjść z długów, potrzeba czasu. Tworząc plan działania, odpowiedzmy sobie na pytanie: co i kiedy chcemy osiągnąć? Zastanówmy się, gdzie możemy poszukać pieniędzy i oszczędności. Nasz plan oddłużenia spiszmy i krok po kroku realizujmy. Mając przed oczami główny cel, łatwiej pokonamy trudności.
Walka z długiem
Nawet jeżeli nie masz pieniędzy na całą ratę kredytu lub rachunek, zapłać, ile możesz. Pamiętaj od kwoty zadłużenia naliczane są odsetki – im mniejszy dług, tym niższe odsetki. Zadłużeni muszą pamiętać, że chowanie głowy w piasek, nieodbieranie telefonów z ponagleniami i listów może im tylko zaszkodzić. O wiele lepiej zebrać się na odwagę i poinformować bank lub inne instytucje, którym jesteśmy winni pieniądze, o swoich kłopotach. Im też zależy na odzyskaniu pieniędzy i wiedzą, że łatwiej dostaną je z powrotem, jeśli pomogą dłużnikowi w spłacaniu. Dlatego możesz liczyć, że twoje zadłużenie, np. wobec administratora budynku, zostanie rozłożone na raty. Instytucja, w której się zapożyczyliśmy, może ci zaoferować „wakacje kredytowe” albo wydłużyć termin spłaty. Możesz postarać się również o tzw. kredyt konsolidacyjny – całe twoje zadłużenie zostanie wówczas połączone w jeden kredyt. Będziesz płacił jedną, niższą ratę – za to przez dłuższy okres. Jeśli już wynegocjujesz niższe raty, koniecznie spłacaj je regularnie – w ten sposób podtrzymujesz swoją wiarygodność. I jeszcze jedno – unikaj spłacania długów poprzez zaciąganie kolejnych. Możesz za to przeanalizować oferty i poszukać tańszej alternatywy dla swojego kredytu. Pamiętaj! Jeżeli pożyczyłaś pieniądze od przyjaciółki, oddaj w pierwszej kolejności, przyjaźń jest cenniejsza niż złoto.
Czas zacisnąć pasa
Zawsze warto poszukać stałych codziennych oszczędności – na energii, wodzie, czy zakupach. Takie zaplanowane działania przynoszą efekty. Zapewne nie obejdzie się jednak bez wyrzeczeń. Rezygnacja z niektórych wygód jest nieprzyjemna, ale czasem konieczna. Przykłady takich decyzji? Palacze mogą ograniczyć palenie (lub je rzucić z korzyścią dla zdrowia) a oszczędności pojawią się szybko – paczka papierosów dziennie to koszt ok. 200- 300 zł miesięcznie! Na jakiś czas zrezygnuj
z rozrywek, odłóż na później zakup nowych, modnych ubrań, zmień pakiet TV kablowej na najtańszy. Spisz wydatki w budżecie domowym i pomyśl, bez czego możesz się obyć. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczaj na spłatę długów. Na pewno to dobry krok do pozbycia się długów!
Akademia Rodzinnych Finansów to program edukacji finansowej prowadzony przez Providenta. Akademia popularyzuje praktyczną wiedzę o zarządzaniu domowym budżetem. Podczas bezpłatnych warsztatów eksperci Akademii uczą, jak efektywnie planować domowe wydatki oraz pokazują, jak łatwo można oszczędzać w najprostszych, codziennych czynnościach. Już kilkaset kobiet w całej Polsce wzięło udział w zorganizowanych przez Providenta warsztatach Akademii Rodzinnych Finansów.
Przyjdź na kolejne warsztaty:
15.09. Sochaczew
16.09. Olsztyn
23.10. Piła
Wystarczy zadzwonić 0 22 616 41 44. Więcej informacji na stronie internetowej Akademii www.AkademiaRodzinnychFinansow.pl .
Źródło: Provident Polska