Widmo poniesienia wysokiego kosztu w pierwszych latach trwania inwestycji zmusza do poszukiwania w trudnych czasach ciekawych alternatyw. W pierwszym półroczu 2008 największymi beneficjentami złej koniunktury na rynkach akcji okazały się być fundusze najbardziej bezpieczne (pieniężne i ochrony kapitału z gwarancją) oraz … znacznie bardziej ryzykowne – surowcowe i sektorowe. Dominującą rolę w dwóch ostatnich segmentach odgrywają unit-linki powiązane z ofertą zagranicznych instytucji finansowych.
Dzięki nowemu kapitałowi, który płynął do instytucji zagranicznych dostępnych w ramach UFK zarówno w postaci nowych wpłat jak i w wyniku konwersji, ich aktywa zyskały na wartości. W pierwszej połowie 2008 roku saldo wpłat, umorzeń i konwersji wyniosło w tym segmencie +725 mln PLN. W konsekwencji w czerwcu 2008 roku środki ulokowane za pośrednictwem UFK w firmach zagranicznych wzrosły w stosunku do grudnia 2007 roku o +5,4% wynosząc 1,79 mld złotych. Największym beneficjentem w tym segmencie były instytucje, które promowały rozwiązania oparte o rynek surowców.
Liderem napływu środków została niemiecka instytucja Schroder Investment Management GmbH, która kilka miesięcy wcześniej wprowadziła do polskiej oferty między innymi fundusze rynku surowców. W okresie spadków na rynkach akcji, hossa na rynku ropy i rynku surowców rolnych weszła w kolejną fazę, co skłaniało inwestorów nie tylko do przesuwania środków z innych funduszy właśnie do funduszy surowcowych, ale także do powierzania im nowych aktywów. W konsekwencji zainteresowania tym segmentem rynku, do funduszy zarządzanych przez grupę Schroders napłynęło +186 mln złotych. Bardzo dobry wynik Schroders spowodował, że na przestrzeni jednego półrocza, zwiększył on swoje aktywa 10–krotnie i stał się jednym z czterech największych graczy w zagranicznym segmencie UFK. Dzięki temu instytucja ta trafiła do grona 6 firm zagranicznych o najwyższych aktywach na rynku polskim pomimo, że Schroders nie rozpoczął jeszcze dystrybucji w kanale bezpośrednim opartym o notyfikacje KNF. Mimo wszystko w obecnych warunkach można mieć wątpliwości, czy ten rewelacyjny wynik będzie można powtórzyć także w drugim półroczu. Zmienność, jaka zapanowała na rynku ropy nie sprzyja nowym inwestycjom w surowce, a ponadto może zniechęcać dotychczasowych inwestorów.
Na kolejnym miejscu pod względem bilansu napływów znalazła się grupa BlackRock Investments Management, która pozyskała tylko kilka milionów złotych mniej od niemieckiego konkurenta
Pierwsze miejsce pod względem zgromadzonych aktywów w segmencie zagranicznych UFK w dalszym ciągu przypada KBC Asset Managment (Lux), które posiada głównie fundusze z mechanizmem ochrony kapitału. Przewaga tej instytucji to handicap z lat 2005-06, ale od półtora roku jej aktywa i udział w rynku systematycznie maleją.
Na drugie miejsce awansował BlackRock Investments Management, który wyprzedził Franklin Templeton Investments i podobnie jak Schroders wykorzystał zainteresowanie surowcami, choć w tym przypadku były to fundusze akcji sektorowych związanych z rynkami surowców – głównie ze zlotem oraz z surowcami przemysłowymi.
Na miejscu trzecim sklasyfikowaliśmy amerykańską instytucje Franklin Templeton Investments, która wykazała największy ze wszystkich spadek aktywów w ujęciu wartościowym. Było to spowodowane odpływem środków z funduszy azjatyckich, ale również brakiem alternatyw w segmencie funduszy sektorowych. Po kilku półroczach przestoju kapitał zaczął znów napływać do funduszy JPMorgan Asset Management. Z kolei po dość udanym roku 2007 HSBC Global Asset Management nie zdołał zwiększyć swoich aktywów, na co wpływ mogła mieć dominująca rola rynków wschodzących w ofercie tej brytyjskiej instytucji.
Podsumowując, wzrost aktywów w segmencie funduszy firm zagranicznych dostępnych w ramach UFK był głównie zasługą napływu do dwóch instytucji, które w ofercie posiadały fundusze sektorowe, surowców i metali szlachetnych. Bez podjętych działań marketingowych sam fakt posiadania odpowiednich produktów nie przyniósłby takich rezultatów. W obecnej sytuacji można zakładać, że zarówno BlackRock jak i Schroders prowadzą działania, które mają przeciwdziałać odpływowi środków wywoływanemu spadkami na rynku ropy.
Na koniec czerwca 2008 roku udział zagranicznych unit-linked w całości aktywów Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych wyniósł prawie 6%, a na 21 sklasyfikowanych podmiotów zagranicznych 8 wykazało wzrost wartości aktywów. W pierwszym półroczu bieżącego roku działalność w ramach UFK rozpoczęła kolejna instytucja zagraniczna tj. ING Asset Management.
Michał Duniec, analityk
Tomasz Publicewicz, analityk
Analizy Online