Celem inicjatywy, w której uczestniczy Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prokuratura Krajowa, jest przybliżenie polskim sędziom, prokuratorom i funkcjonariuszom policji zasad działania organizacji Visa Europe i podejmowanych przez nią działań mających na celu zwalczanie oszustw. Inicjatywie tej patronuje Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce.
Cyklem szkoleń zostało objętych ponad 100 sędziów, prokuratorów i policjantów. Podczas tych seminariów swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele m.in. specjalnej jednostki brytyjskiej policji ds. zwalczania oszustw z użyciem kart płatniczych oraz brytyjskiej prokuratury.
W programie sesji szkoleniowych znajduje się m.in. opis różnych rodzajów oszustw z użyciem kart płatniczych i stwarzanych przez nich zagrożeń, sposoby ich zwalczania w ramach organizacji Visa Europe, formy współpracy Visa Europe z wymiarem sprawiedliwości w innych krajach, studia przypadku oraz możliwości wsparcia działań polskiego wymiaru sprawiedliwości przez organizację Visa Europe.
„Program stanowi dla nas bardzo dobrą okazję do przedstawienia bezpieczeństwa systemu Visa oraz naszych ciągłych działań na rzecz ochrony użytkowników kart i detalistów – zarówno, jeśli chodzi o wykrywanie oszustw, jak i poszukiwanie coraz lepszych metod przeciwdziałania im. Warsztaty zostały bardzo dobrze przyjęte, a te inicjatywy są częścią naszych działań edukacyjnych wspomagających partnerów w Polsce. Cieszymy się, że – z pożytkiem dla instytucji członkowskich Visa Europe, a także użytkowników kart – obejmują one obecnie również przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.
„Uważamy, że inicjatywa podzielenia się naszą szczegółową wiedzą o oszustwach w świecie kart płatniczych z osobami zajmującymi się w Polsce ich ściganiem i sądzeniem jest bardzo pożyteczna” – powiedział Piet Lakeman, który w Visa Europe zajmuje się walką z oszustwami.
„Dzięki tego typu dialogowi wszystkie zainteresowane strony mogą się lepiej poznać, z wzajemną korzyścią. Z naszej strony chcielibyśmy zwłaszcza wskazać na możliwości wsparcia systemu sądowniczego w Polsce w walce z przestępczością związaną z korzystaniem z kart płatniczych. Jeśli z chcemy z czymś walczyć, najpierw musimy to „coś” dobrze zrozumieć” – dodał Piet Lakeman.
Uczestnicy szkoleń ocenili bardzo wysoko zarówno sposób przekazu, jaki i przydatność doświadczeń brytyjskich policjantów i prokuratorów dla usprawnienia działań polskiego wymiaru sprawiedliwości. Postanowiono więc rozszerzyć zakres tematyczny organizowanych wspólnie seminariów
Kolejne szkolenie w ramach współpracy Ambasady Brytyjskiej i Visa Europe z polskim wymiarem sprawiedliwości, które odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2008 r. będzie poświęcone zwalczaniu przestępstw internetowych na szkodę małoletnich. Weźmie w nim udział 30 prokuratorów i sędziów, a także przedstawiciele Straży Granicznej i Policji. Ze strony brytyjskiej wystąpią przedstawiciele Visa Europe, Child Exploitation and Online Protection Centre (CEOP) – specjalnej jednostki policji Zjednoczonego Królestwa zwalczającej tego rodzaju przestępczość oraz prokuratury brytyjskiej.