Po raz pierwszy w historii DESY Unicum na aukcję wystawione zostaną 2 współczesne fotografie amerykańskiego artysty, Davida Michaela Kennedy’ego: Iggy Pop i Szaman. Jego dzieła mają w swojej kolekcji takie gwiazdy, jak Robert Redford, Willie Nelson, czy Christian Slater.
WSPOMNIENIA Z MONACHIUM
Na najbliższej aukcji DESY Unicum licznie reprezentowana będzie twórczość europejskich artystów, a wśród nich XVII-wieczne malowidła „Lot z córkami” i „Kazanie św. Jana Chrzciciela” oraz kilka znakomitych pejzaży monachijskich: Josefa Thomy, Fritza Halberga-Kraussa i wybitnego monachijczyka, pochodzącego z Prus Wschodnich – Carla Wilhelma Räubera. Zwracają uwagę także dwa znakomite pejzaże Duńczyka Andersa Andersena-Lundby’ego, który kształcił się i tworzył w Monachium. Z polskich monachijczyków warto wspomnieć dużych rozmiarów płótno przedstawiające Sianokosy. Jest to dzieło rzadko pojawiającego się na rynku artysty Ryszarda Oknińskiego.
Bogato reprezentowana jest również, powracająca powoli do mody, polska klasyka z kręgu Ecole de Paris. Na czerwcową aukcję wystawione zostały m.in. 3 bardzo interesujące prace Leopolda Gottlieba oraz prace Zygmunta Menkesa, Meli Muter i Wacława Zawadowskiego.
Z okresu międzywojennego nie mogło zabraknąć obrazów Jacka Malczewskiego („Thanatos”), Leona Wyczółkowskiego („Kwiaty w wazonie”) czy Vlastimila Hofmana („Pejzaż”). Na uwagę zasługuje też akwarela Teodora Grotta przedstawiająca wysokie Tatry, która na odwrocie ma fragmenty aż 4 nalepek wystawowych.
ZAPOMNIANI ARTYŚCI
Jak to często na aukcjach DESY Unicum bywa, w ofercie znalazło się kilka prac artystów rzadko spotykanych na rynku antykwarycznym. Swoiste premiery mają przypominać o często niesłusznie zapomnianych lub niedocenionych artystach. Uwagę przykuwa portret męski w paryskiej scenerii, namalowany w 1897 roku przez Alberta Taljańskiego. Inny portret, autorstwa Stanisława Witkowskiego, przedstawiający mnicha w kapturze, był wystawiony w 1887 roku w krakowskim TPSP. Malarz ten wystawiał jeszcze kilkakrotnie swoje dzieła do roku 1892, a potem słuch o nim zaginął. Na aukcji pojawi się również interesujący pejzaż Stefana Witolda Matejki, niemal nieznanego bratanka najsłynniejszego w Polsce malarza, którego nazwisko stało się synonimem malarskiej profesji.
BRĄZ I MARMUR
W ofercie czerwcowej aukcji DESY Unicum uwagę zwracają dwa szczególnie interesujące obiekty rzeźbiarskie. Pierwszy to francuska rzeźba marmurowa z początku XVIII wieku, przedstawiająca Papiriusa i jego matkę (akademickie powtórzenie antycznej grupy). Kolejny, to brąz autorstwa Michała Blocha, przedstawiający siedzącego Chopina.
FOTOGRAFIA NIE TYLKO DLA AMERYKANÓW
Swoistą premierą na aukcji Desy Unicum są fotografie. Po raz pierwszy wystawiono 2 współczesne odbitki fotograficzne i to od razu z najwyższej światowej półki. Ich autor David Michael Kennedy najchętniej stosuje w swoich pracach technikę palladium. Jest to jedna z pierwszych prawdziwie archiwalnych technik fotograficznych, a jej początki sięgają połowy XVIII wieku. Prezentowane na aukcji DESY Unicum fotografie pochodzą z dwóch serii fotograficznych, ściśle związanych z losami ich autora. Pierwsza z nich to fotografia Iggy Popa, która pochodzi z tzw. okresu nowojorskiego. Druga jest efektem podróży Davida po Stanach i jego kontaktów z ich rdzennymi mieszkańcami – przedstawia szamana plemienia Lakota. Prace Davida Michaela Kennedy’ego znajdują się w kolekcjach prywatnych: Willie Nelsona, Roberta Redforda, Christian Slater, Emilio Esteveza, Fernando Garzoniego, Myrona Goldfingera i Jana Adelsona.
CZAS I MIEJSCE
Aukcja rozpocznie się 2 czerwca 2005 roku o godz. 19.00 w domu aukcyjnym DESY Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, gdzie od 20 czerwca br. można oglądać wystawione na licytację dzieła sztuki.