Bank Zachodni WBK podał dziś, że obsługuje już 228 tys. kart w smartfonach. Kwartał wcześniej miał niecałe 160 tys. Tak duży wzrost to niewątpliwie efekt udostępnienia Apple Pay.
Apple Pay pojawiło się w Polsce w drugiej połowie czerwca 2018 r. System płatności udostępniło 8 banków: BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK, Alior Bank, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, mBank, Bank Pekao i Getin Bank. Niestety umowy z firmą Apple zostały tak skonstruowane, że banki nie mogą podawać informacji na temat tego, ilu klientów korzysta z Apple Pay. Na bazie udostępnionych informacji zbiorczych, można jednak pokusić się o szacunki.
Jedynym bankiem, który jak do tej pory podał nam dane o Apple Pay jest Raiffeisen. Na koniec II kwartału miał 5,8 tys. użytkowników Apple Pay (dla porównania 1,8 tys. Google Pay i 6,8 tys. własnego HCE). Częściowo dane ujawnił też Bank Pekao – pod koniec czerwca Bank Pekao miał 21 tys. użytkowników Apple Pay. Taką informację podano na konferencji prasowej.
W mBanku z Apple Pay po pierwszym tygodniu udostępnienia usługi korzystało 40 proc. użytkowników posiadających telefony z systemem iOS – podał rzecznik banku Krzysztof Olszewski na Twitterze. Bank ma około 1,2 mln użytkowników aplikacji mobilnej z czego 25 proc. to użytkownicy iPhone’ów. Z tych 300 tys. klientów mBanku z Apple Pay pod koniec czerwca korzystało więc około 120 tys. osób.
Dziś Bank Zachodni WBK podał, że ma 228 tys. kart mobilnych – HCE, Google Pay, Garmin Pay i Apple Pay. Na koniec marca miał ich niecałe 160 tys. Różnica wynosi więc aż 68 tys. Do tej pory kwartalnie przybywało mu około 20 tys. kart w ramach HCE i Google Pay. Zakładając, że taka sama dynamika utrzymała się i w II kwartale 2018 r., to BZ WBK może mieć nawet około 50 tys. użytkowników Apple Pay. Dochodzą tujeszcze co prawda płatności Garmin Pay, ale nie zakładam, by była to usługa masowa.
Alior Bank na koniec II kwartału 2018 r. obsługiwał 114 tys. kart w smartfonach. Na koniec marca miał ich 71 tys. I tu ponownie – jak w przypadku BZ WBK – możemy się posłużyć danymi archiwalnymi. W poprzednich dwóch kwartałach Aliorowi przybywało około 20 tys. użytkowników HCE/Google Pay. Gdyby i w II kw. 2018 zachowała się taka dynamika wzrostu kart HCE/GP, to można założyć, że w Aliorze z Apple Pay korzystało na koniec czerwca około 25 tys. klientów.
Niewiadomą pozostają BGŻ BNP Paribas, Nest Bank i Getin, które nie podały w ogóle danych. Można założyć, że jest to kolejne kilka tysięcy użytkowników systemu Apple. Reasumując, po pierwszych dwóch tygodniach działania usługi z płatności Apple Pay mogło korzystać nawet 220-230 tys. osób. Oczywiście są to szacunki uproszczone, ale pokazują skalę popularności usługi.