W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Banku Pocztowego odwołała ze stanowiska prezesa Sławomira Zawadzkiego. Obecnie szuka nowego kandydata na szefa banku.
Sławomir Zawadzki został odwołany z funkcji prezesa w dniu 17 października 2018 r. Nie podano przyczyn tej decyzji. Obowiązki szefa banku pełni obecnie Jakub Słupiński. Jednocześnie rada nadzorcza ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu Banku Pocztowego.
Czego oczekuje się od kandydata? Powinna to być osoba, która spełni łącznie następujące warunki:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiada wykształcenie wyższe,
- posiada co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek,
- posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek,
- nie była skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe prawomocnym wyrokiem sądu,
- nie są w stosunku do niej prowadzone żadne postępowania karne, karnoskarbowe lub dyscyplinarne,
- daje rękojmię prowadzenia spraw banku w sposób należyty,
- nie podlega określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych.
Preferowani będą kandydaci, którzy ukończyli studia ekonomiczne, prawnicze lub z zakresu zarządzania, mają co najmniej roczne doświadczenie w zarządzaniu w obszarze bankowym oraz znają zasady funkcjonowania spółek handlowych. Zgłoszenia można składać do 5 listopada 2018 r. do godz. 14.00 na adres centrali Banku Pocztowego.
Kilka dni przed odwołaniem Sławomira Zawadzkiego bank podał, że wydłuża horyzont czasowy obowiązującej obecnie strategii o rok – do 2022 r. Decyzję tę umotywowano zmianą warunków rynkowych, w szczególności w zakresie wydłużenia oczekiwanego horyzontu stałych stóp procentowych, obniżenia oprocentowania rezerwy obowiązkowej czy też szczegółowych rozstrzygnięć dotyczących wdrożenia MSSF9. Wpływ na wydłużenie horyzontu czasowego ma też nowa Strategia Grupy Poczty Polskiej, która została przyjęta właśnie na lata 2018-2022.