„Najcenniejszym z nich jest właśnie BZ WBK. Wczoraj kapitalizacja polskiego banku wynosiła 6,8 mld zł i była cztery razy wyższa niż zagranicznej spółki matki! Współczynnik cena do wartości księgowej BZ WBK wynosił 1,6, a AIB tylko 0,04. Kurs AIB drugi dzień z rzędu zniżkował o kilkadziesiąt procent. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy obniżył się już o 95 proc.”, informuje dziennik.
„- Irlandczycy w ostatnich dniach zaczęli bardzo intensywnie poszukiwać kapitału, aby ratować spółkę. Wybrali się nawet do Stanów Zjednoczonych, jednak w dzisiejszych czasach znalezienie inwestora, który byłby w stanie wyłożyć pieniądze na taki bank, graniczy z cudem. AIB nie udało się tego dokonać – relacjonuje nasze źródło.”, czytamy w „Parkiecie”.
„Jedyną alternatywą stała się wobec tego pomoc irlandzkiego rządu. W ubiegłym tygodniu na sięgnięcie po ratunkowy kapitał zdecydował się główny konkurent AIB – Anglo Irish Banks. Jednak przyjęte warunki planu ratunkowego nie są zbyt atrakcyjne dla inwestorów. Za 75 proc. akcji rząd zapłaci zaledwie 1,5 mld euro. Przed taką właśnie pomocą wzbrania się teraz Allied Irish Banks.”, pisze dziennik.
„Planem awaryjnym dla AIB jest sprzedaż Banku Zachodniego WBK. Wartość rynkowa tej instytucji jest większa niż kwota, którą Anglo Irish Banks dostał od tamtejszego rządu. – AIB sprzeda więc BZ WBK i nadal pozostanie niezależną instytucją. To jedyne aktywa, które może upłynnić. AIB prowadzi również działalność w USA, ale zbycie na tamtejszym rynku jakiejkolwiek spółki z branży finansowej graniczy teraz z cudem – tłumaczy nasz rozmówca. – Nie komentujemy tych informacji – usłyszeliśmy wbiurze prasowym AIB. Takiej samej odpowiedzi udzielił nam Piotr Gajdziński, rzecznik BZ WBK. Nieoficjalnie można usłyszeć od przedstawicieli BZ WBK, że nawet jeśli AIB prowadzi takie rozmowy, to pracownicy polskiej instytucji dowiedzą się o nich ‚już po fakcie’.”, czytamy dalej.
Bank Zachodni WBK powstał z połączenia w 2001 roku Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym. Większościowym udziałowcem banku jest spółka Allied Irish Banks. Bank oferuje usługi dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych, zajmuje się prowadzeniem kont, lokat i udzielaniem kredytów.
Więcej szczegółów w „Parkiecie”.
Na podstawie: Piotr Rutkowski, Wikipedia