Gronkiewicz-Waltz już kilka tygodni temu zapowiedziała, że nie przyjdzie, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Według TK komisja śledcza nie może badać działalności NBP. „Dziwić zatem musi wezwanie mnie do stawienia się w charakterze świadka, mimo że mogę jedynie składać zeznania na okoliczności, co do których mogłam uzyskać wiedzę, pełniąc obowiązki prezesa NBP” – napisała do komisji Gronkiewicz-Waltz.
Przewodniczący komisji Adam Hofman tłumaczył wczoraj, że „komisja dysponuje pięcioma opiniami prawnymi, z których wynika, że były szef NBP może być pytany o decyzje wydawane przez poszczególne rządy i ministrów w sprawach sektora bankowego. Podkreślał, że komisja chciała pytać byłą szefową NBP m.in. o opinię na temat Domu Maklerskiego Banku Śląskiego, który nie był w stanie potwierdzić wszystkich świadectw udziałowych akcjonariuszy indywidualnych przed debiutem giełdowym akcji Banku Śląskiego. Hofman chciał też zapytać o okoliczności upadku Dolnośląskiego Banku Gospodarczego.” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
„Czwartkowy ‚Nasz Dziennik’, powołując się na zeznania Wiesława Michalskiego ps. „Olsen”, napisał, że bank chcieli przejąć gangsterzy, a w transakcji miała im pomóc ówczesna szefowa banku centralnego. Hanna Gronkiewicz-Waltz zaprzeczyła informacjom gazety i zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. – W kontekście tego artykułu bardzo dobrze byłoby, by Gronkiewicz-Waltz stawiła się przed komisją i jeśli tezy zawarte w artykule są nieprawdziwe, mogła je sprostować – mówił szef komisji. Podczas czwartkowego posiedzenia pokazywał do kamer artykuł ‚Naszego Dziennika’.” – czytamy.
„Posłowie jednogłośnie przyjęli wniosek Hofmana, by przesłuchać ‚Olsena’. Komisja wystąpi też do sądu o ukaranie prezydent Warszawy. Sąd może wymierzyć jej do 3 tys. zl grzywny” – informuje dziennik.
Komisja śledcza ds. banków bada obecnie proces prywatyzacji Banku Śląskiego, który został przeprowadzony w 1993 r. Śledczy kwestionują wycenę akcji, którą uważają za zbyt niską. Komisja chce zbadać także powstanie Banku Inicjatyw Gospodarczych (BIG), przekształcenia Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) oraz prywatyzację banku Pekao i jego fuzję z Bankiem BPH.