Dziś wchodzi w życie znowelizowana ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, wobec czego kamienicznicy będą mogli skorzystać z przewidzianej dla nich premii kompensacyjnej w celu pokrycia kosztów remontu.
Tak naprawdę premia kompensacyjna nie jest niczym nowym – już wcześniej funkcjonowała w ustawie o wspieraniu remontów. Po taką pomoc wsparcia nie sięgało jednak wielu, głównie dlatego, że wsparcia udzielano tylko wtedy, gdy remont finansowany był z kredytu. Tymczasem wielu inwestorów dokonywało odnowy budynków przy zaangażowaniu środków własnych, czym skutecznie zamykali sobie drogę do premii kompensacyjnej.
Warto przypomnieć – premia kompensacyjna ma na celu rekompensatę strat poniesionych przez właścicieli budynków mieszkalnych, w związku z obowiązującymi w okresie między 12 listopada 1994 roku a 25 kwietnia 2005 roku zasadami ustalania czynszów za najem lokali kwaterunkowych znajdujących się w tych budynkach.
Zgodnie z wchodzącą dziś w życie nowelizacją Ustawy, premia będzie mogła trafić do właścicieli kamienic z lokalami pod wynajem bez względu na to, czy wzięli po tą inwestycję kredyt, czy pokryli koszty z własnych oszczędności. Środki z premii posłużą refinansowaniu lub sfinansowaniu w całości dokonanych prac remontowych.
Warunkiem do uzyskania premii będzie tak, jak poprzednio złożenie wniosku o dofinansowanie:
– tzw. przedsięwzięć remontowych (przedsięwzięć związanych z termomodernizacją, których przedmiotem jest: remont budynków wielorodzinnych; wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali; przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie; wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi),
– remontów jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego premia kompensacyjna przysługuje tylko raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo części budynku mieszkalnego.
Źródło: Bankier.pl