PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Credit Agricole
    • Erste Bank Polska
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • Polski Standard Płatności
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
    • Warta
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyBez gotówki da się żyć. Czy aby na pewno?

Bez gotówki da się żyć. Czy aby na pewno?

Analizy 05.12.2008 (08:52)
Karty

Kiedy dostałem propozycję udziału w pewnym „teście”, który ma pokazać, że w Polsce da się normalnie funkcjonować bez gotówki, przystałem na nią bez wahania. W końcu jestem tego doskonałym przykładem – pomyślałem. Owszem – monety i banknoty noszę w kieszeniach, ale to z przyzwyczajenia. I lenistwa – dodałem w myślach. Faktem jest bowiem to, że owszem – kartą można płacić w wielu miejscach w dużych miastach, ale jest jeszcze wiele sklepów, gdzie bez gotówki ani rusz. Jako entuzjasta różnych nowinek płatniczych, znalazłem na to częściowe rozwiązanie. Praktycznie od samego początku korzystam z płatności mobilnych, czyli oferty firmy mPay.pl. Co prawda na początku ograniczało się to do płacenia za zestaw w Mc’Donaldsie, ale obecnie jest to dla mnie podstawowa forma płatności za parkowanie w Warszawie. W następnych wpisach trochę więcej o tym napiszę, bo jak się okazuje – Warszawiacy mają więcej sposobów na opłaty za postój w miejscu płatnego parkowania.

Tak czy inaczej – konto w mPayu doładowuję kartą płatniczą. Wszystko dlatego, że to konto pre-paid i środki zazwyczaj kończą się w środku dnia. Doładowanie kartą jest dodatkowo płatne (podobnie jak i inne, poza bezpośrednim przelewem na rachunek), ale za to natychmiastowe. Jeśli mowa o pre-paidach, to w moim portfelu bardzo ważne miejsce zajmuje karta Maestro PayPass wydawana przez BZ WBK (popromuję ich, niech stracę). To jak na razie jedyny bank, który zdecydował się na wydawanie kart umożliwiających płatności bezstykowe. Niestety miejsc, gdzie nią zapłacimy, wciąż jest tyle co kot napłakał. Mimo wszystko, jeśli tylko mogę, korzystam z tej karty. Często nawet wybieram dane miejsce właśnie z powodu takiej możliwości – tutaj mowa o kawie, bo właśnie kawiarniach i wspomnianym Mc’Donaldsie korzystam karty bezstykowej. No cóż, wybór niezbyt może zdrowy, ale płacenie poprzez przyłożenie karty do przystawki sprawia mi radość znaną chyba każdemu gadżeciarzowi. No a w Mc’Donaldsie mają dobre szejki 😉

Znając wszystkie za i przeciw zgodziłem się przyjąć propozycję MasterCarda. W tym celu już na kilka dni przed oficjalnym startem całej akcji pozbyłem się z portfela wszystkich kart debetowych (żeby nie kusiły) i zostawiłem sobie dwie karty kredytowe z logiem MC. Jak już wymieniamy nazwy – są to karty z Polbanku i Millennium, w odwodzie została jeszcze karta Tesco (odpada, bo nie da się ustawić własnego PINu, a tego, który jest, nigdy nie pamiętam) i BPH (dokładnie ten sam przypadek). Co prawda BZ WBK wydaje kredytówkę z paypassem, ale osoby prowadzące działalność gospodarczą mają pewnie świadomość braku przygotowania banków do obsługi takich klientów. Może w następnym roku pozbieram te wszystkie PITy, podrukuję składki do ZUS i US i przy odrobinie szczęścia będę miał i taką kartę. A jak nie, to poczekam na konkurencję.

Osobiście mam karty kredytowe jedynie w 9 bankach. Piszę „jedynie”, bo przy niektórych znajomych to liczba mało imponująca. No cóż. Obiłem się już o niejedne drzwi, żeby nie wspominać o BOŚ Banku, czy ostatnio DB PBC. W innych – powiem szczerze – nawet nie próbowałem startować, bo wiedziałem jak wyglądają tam procedury. Za to przynajmniej nie ma problemów z otwieraniem rachunków. Właśnie czekam na papiery z Invest-Banku. To w sumie też ciekawe – bo przecież do każdego konta wydawana jest karta. Niestety ostatnio w celu ograniczenia kosztów takiego nietypowego hobby, z kart rezygnuję.

Gdzie spodziewam się kłopotów w przeciągu tych dwóch tygodni? Przede wszystkim przy zakupie gazet, napojów, generalnie – pierdół. Wszędzie indziej – nie powinno być kłopotu. No prawie. Przykład z poniedziałku: brak gotówki zmusza mnie do pytania się, od jakiej kwoty przyjmowana jest płatność kartą. Niestety – to jest moim zdaniem główna przyczyna, że gotówki tak szybko się nie pozbędziemy… Odpowiedź od 10 złotych oznaczała, że zamówiłem piwo nie za 9, tylko za 11 złotych. Zdzierstwo jak diabli (dlatego reklamy nie zrobię), no ale przynajmniej jedno z nielicznych miejsc na Kabatach, gdzie można sobie spokojnie posiedzieć i pogadać ze znajomymi. Koniec końców otworzyłem rachunek, dlatego już 2gie i 3cie piwo było tańsze, które zresztą lubię bardziej niż to na literkę „H”. To jest częsty efekt uboczny płacenia kartą – kupuje się więcej, niż trzeba. Jakiś czas temu, po wprowadzeniu limitu od 20 złotych, w knajpie koło Multikina na warszawskim Ursynowie, musiałem dokupować do dwóch piw jeszcze wodę. Takich przykładów zapewne będzie więcej przez te dwa tygodnie. No cóż. Może się to kiedyś zmieni i banki jednak popracują nad zmniejszeniem opłat interchange.

Kończąc ten pierwszy wpis, jeszcze mała reklama. Przed audycją w Radiu chciałem kupić coś zimnego do picia. Wyszło mi, że w budynku Radia jest tylko automat, albo kioski, gdzie kupuje się tylko za gotówkę. Co prawda jest bankomat, no ale jak bez gotówki, to bez gotówki! Na całe szczęście na stacji metra Wierzbno, przy północnym wyjściu, jest kiosk, gdzie bardzo miły Pan na pytanie o kwotę, do której przyjmie mi płatność, powiedział… „a od ilu Pan chce?”. Po odpowiedzi, że patrzę, co i ile muszę kupić i dlatego się pytam, padła kwota w wysokości kilkuset złotych (śmiech), a potem informacja, że i za 5 złotych mogę kupić. Nie byłem taki i kupiłem jeszcze tygodnik „Polityka”, zapłaciłem całe 8,15 zł. Sprzedawca powiedział, że kiedyś przyjmował i transakcje na złotówkę i firma się nie czepia – wręcz naciska, żeby mieć w kasach jak najmniej gotówki. No, ujął mnie tym. Dlatego nawet strzeliłem fotkę z komórki i niniejszym nadaję punktowi wymyślony na poczekaniu tytuł „Przyjazny kartom”.

Jak dotąd to jedyna dzisiejsza płatność. Niedługo idzie weekend, więc pewnie potestuję życie bez gotówki. Tylko już tak sobie w myślach rozwiązuję przyziemne problemy. Parkometry w Arkadii nie przyjęły mi jeszcze nigdy karty płatniczej. No dobrze. To zapłaci żona. Bilet miesięczny… a chyba ważny jest do 13-go. Bo miejsc, gdzie można zapłacić kartą za doładowanie w Warszawie nie ma za dużo. No i całe szczęście, że wszystkie dzienniki przychodzą codziennie do Bankiera. Bo gdybym miał codziennie wydawać te kilka złotych i specjalnie dobierać jakieś kolejne produkty, to chyba miałbym jednak problem… Ale uwaga – tu już znalazłem rozwiązanie. Są wersje elektroniczne gazet. Co prawda do poczytania tylko na komputerze, ale jak ktoś się uprze…

Michał Macierzyński
http://bezgotowki.blogbank.pl/

Artykuł pochodzi z archiwalnego numeru Przeglądu Finansowego Bankier.pl.
Chcesz otrzymywać aktualne informacje, nowe wywiady oraz podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia ze świata finansów?
Zapisz się na bezpłatną subskrypcję Przeglądu Finansowego Bankier.pl, by w każdy poniedziałek otrzymywać najnowszy numer naszego tygodnika.

Zapraszamy na http://www.bankier.pl/przeglad/!
karty płatnicze 2008-12-05
Redakcja PRNews.pl
Tagi: karty płatnicze

Sprawdź także:

a 0 BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł
30.07.2026 (20:35)

BIK: w pierwszym półroczu 2026 banki i firmy pożyczkowe udzieliły finansowania za 183 mld zł

Wartość nowo udzielonych kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych sięgnęła w pierwszym półroczu 2026 roku 183,2 …

a 0 UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions
30.07.2026 (20:33)

UniCredit wprowadza leasing dla firm we współpracy z PEAC Solutions

UniCredit dodaje do oferty dla MŚP i korporacji leasing, którego udziela partner banku, spółka PEAC Solutions. Bank …

a 0 Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych
30.07.2026 (20:31)

Raport ZPF: przyzwolenie na nadużycia finansowe najwyższe wśród młodych i zadłużonych

Polacy są skłonni usprawiedliwiać nieetyczne zachowania finansowe w ponad dwóch piątych badanych sytuacji — wynika …

a 0 Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych
30.07.2026 (20:29)

Erste Bank Polska z zyskiem 2,2 mld zł po pierwszym półroczu, rekordy w kredytach gotówkowych

Grupa Erste Bank Polska zarobiła w pierwszym półroczu 2026 roku 2,2 mld zł netto przy ROE na poziomie 19 proc. To …

a 0 Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów
30.07.2026 (09:44)

Finax ostrzega przed poradami influencerów: na rynku CFD traci 70–80 proc. inwestorów

Na rynku Forex i kontraktów CFD traci pieniądze od 70 do 80 proc. inwestorów detalicznych — wynika z danych UKNF …

a 0 ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów
30.07.2026 (09:32)

ING Bank Śląski z zyskiem 2,02 mld zł po półroczu, rekordowy przyrost klientów

ING Bank Śląski zarobił w drugim kwartale 2026 roku 1 193 mln zł, o 5 proc. więcej rok do roku. Zysk za całe …

PRNews.pl

Zobacz również

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

BNP Paribas powalczy o korporacje i inwestycje strategiczne. Ma mocną konkurencję

Przynależność do największej grupy bankowej w Europie…

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Chciała wypłacić 40 tys. zł. Banki radzą: jedź do innego miasta albo pobieraj „na raty”

Wypłata większej kwoty gotówki wymaga w większości…

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Bolesny cios dla Aliora, drobna korekta dla gigantów. Wyrok TSUE podzielił sektor bankowy

Niemal 100 mln zł odpisu w Aliorze…

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Byli menedżerowie Ergo Hestii i duży broker tworzą spółkę

Dawny zarząd Ergo Hestii i spółka z…

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Dług publiczny i kredyt mogą podkręcić zyski banków nawet o połowę do 2030 r. Jest jednak dużo czynników ryzyka

Akcja kredytowa w Polsce rośnie w najszybszym…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

SK:

Ktoś już to ma w aplikacji ? …

śr., 29 lip 2026 (10:13) • Revolut wprowadza fundusze rynku prywatnego dla klientów w Polsce

avatar komentującego

gość:

dokładnie …

wt., 21 lip 2026 (07:30) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

Jas Fasola:

chciałbym zrozumieć jaki był powód nagrody. Usługa oferowana jest przez bardzo wiele banków. …

wt., 21 lip 2026 (07:12) • Zakup eSIM w aplikacji Banku Millennium wyróżniony przez Global Finance

avatar komentującego

PykPyk:

Zamiast zajmować się pierdołami niech dopracują swoją beznadziejną aplikację bankową bo ma podstawowe …

wt., 7 lip 2026 (16:36) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

avatar komentującego

human1:

Trochę spóźniony ten news. Ta gra rozpoczęła się w kwietniu. …

niedz., 5 lip 2026 (20:03) • UniCredit uruchamia pierwszą w Polsce bankową grę fabularną “Kosmiczna Fortuna”

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców