„Obecnie możliwość samodzielnej wyceny ograniczona jest do kilku największych miast i ich okolic: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Łodzi, a w przypadku nieruchomości komercyjnych – tylko do Warszawy. Z czasem system ma być rozszerzony o nowe lokalizacje. Za pomocą e-wyceniarki nie będzie można wycenić nieruchomości nietypowych, np. zabytków” donosi dziennik.
„E-wyceniarka działa w oparciu o opracowany przez ekspertów model lokalnego rynku nieruchomości, powstały m.in. na podstawie monitoringu rynku oraz analizy cen transakcyjnych i ofertowych. Informacje o cenach pochodzą z różnych źródeł, np. ceny transakcyjne z aktów notarialnych czerpane są z rejestrów prowadzonych przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej oraz z archiwów spółdzielni mieszkaniowych. Dane te są weryfikowane przez ekspertów firmy Wyceny i Ekspertyzy i aktualizowane co kwartał” informuje „Rzeczpospolita”.
Narzędzie pozwala każdej osobie korzystającej z internetu bezpłatnie określić cenę domu czy mieszkania. Należy jednak pamiętać, że e-wyceniarka stanowi jedynie pomoc w określeniu wartości nieruchomości – uzyskany wynik nie zastąpi operatów szacunkowych.
Więcej w „Rzeczpospolitej” w artykule „Sam sprawdzisz wartość nieruchomości”.