Bank Gospodarstwa Krajowego finansując innowacje przyczynia się do poprawy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na świecie. W ubiegłym tygodniu BGK udzielił kredytu spółce Kriosystem, która dostarcza zaawansowane technologicznie systemy kriogeniczne do prestiżowych ośrodków naukowych w Europie.
Kriosystem jest dostawcą ośrodka CERN w Genewie, DESY w Hamburgu (projekt lasera XFEL) czy IPP w Greifswaldzie (projekt reaktora termojądrowego W7X). Przy tych projektach spółka współpracuje z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Politechniką Wrocławską.
Dzięki kredytowi z Banku Gospodarstwa Krajowego spółka Kriosystem wykona kriogeniczną skrzynię zaworową, która jest ważnym elementem infrastruktury akceleratora projektu HIE-ISOLDE. Zaprojektowane i wykonane przez spółkę urządzenie będzie służyć do rozdzielania i mieszania strumieni helu o skrajnie niskiej temperaturze rzędu -270 degC, w warunkach wysokiej próżni. Finansowanie dostarczone przez BGK będzie przeznaczone na bardzo wymagający i kosztowny proces modelowania, obliczeń i produkcji urządzenia.
Finansowanie dla firmy Kriosystem doskonale wpisuje się w rządowy program Inwestycje Polskie, którego filarem dłużnym jest Bank Gospodarstwa Krajowego, dostarczając kredyty i gwarancje lub finansowanie pochodzące z emisji obligacji.
Projekt HIE-ISOLDE jest częścią europejskiej strategii badań jądrowych. Polska jako jedno z 21 państw uczestniczy w pracach międzynarodowego ośrodka CERN w Genewie.
Założyciele firmy Kriosystem od lat 70-tych zdobywali wiedzę z dziedziny kriogeniki w Zakładzie Doświadczalnym „Kriopan” Instytutu Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk. Osiągnięcia Kriosystem dowodzą, że polska nauka i przemysł, także w skali MŚP, potrafi efektywnie współpracować przy produkcji światowej klasy produktów hi-tech. Kriosystem był także dostawcą elementów lasera XFEL, który pozwoli obserwować z ogromną rozdzielczością szczegółową strukturę wirusów, wnikać w molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek i rejestrować trójwymiarowe obrazy obiektów nanoświata. Laser powstaje w ośrodku DESY pod Hamburgiem, buduje go grupa naukowców z 12 państw. Kosztować będzie 1,1 mld euro, z czego 2,5% to wkład naszego kraju.
BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Powstał w roku 1924 z inicjatywy Władysława Grabskiego, ówczesnego premiera i ministra skarbu. Od początku istnienia, BGK wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.