Agencja Standard & Poors przyznała rating dla BRE Banku oraz ProgramuEmisji Euroobligacji. Aktualnie bank posiada ratingi dwóch agencji: S&Ps i Fitch Ratings, przyznane na zlecenie, w oparciu o pełny zakres informacji.
6 czerwca 2013 r. agencja Standard & Poors Rating Services (S&Ps) przyznała BRE Bankowi następujące oceny ratingowe:
- długoterminowy rating kredytowy: „BBB+” (w skali ocen od najwyższej: AAA, AA, A, BBB, BB, B, CCC, CC, R, SD i D; z możliwością dodania znaku „+” lub „-” dla ocen od AA do CCC w celu pokazania relatywnej pozycji w ramach głównych kategorii ratingów);
- krótkoterminowy rating kredytowy: „A-2″ (w skali ocen od najwyższej: A-1, A-2, A-3, B, C, R, SD i D).
Perspektywa ratingu długoterminowego została oceniona jako negatywna w związku z negatywną perspektywą ratingu dominującego akcjonariusza BRE Banku SA – Commerzbanku AG.
Ponadto agencja S&Ps nadała rating dla Programu Emisji Euroobligacji (EMTN) na poziomie ratingu banku, tj. „BBB+ / A-2″.
Jest to pierwszy rating przyznany przez S&Ps na zlecenie BRE. Dotychczas bank posiadał rating „BBBpi”, oparty na publicznie dostępnych informacjach. Ocena długookresowa BRE Banku jest tylko o jeden poziom niższa od ratingu Polski i ratingu Commerzbanku („A-„).
W uzasadnieniu ratingu BRE Banku agencja S&Ps poinformowała, iż odzwierciedla on „kotwicę” „bbb-” stosowaną dla wszystkich banków komercyjnych w Polsce oraz opinię agencji na temat m.in. adekwatnej pozycji biznesowej BRE Banku, adekwatnej pozycji kapitałowej i dochodowości oraz adekwatnej oceny ryzyka oraz płynności.
Samodzielna ocena banku (stand-alone credit profile – SACP) określona została na poziomie „bbb-„. Pozytywny wpływ na rating długoterminowy banku ma potencjalne wsparcie ze strony Commerzbanku, na jakie w opinii S&Ps mógłby liczyć BRE Bank jako „strategicznie ważna” spółka zależna.
Aktualnie BRE Bank posiada ratingi dwóch agencji: S&Ps i Fitch Ratings przyznane na zlecenie, w oparciu o pełny zakres informacji. Rating agencji Fitch na poziomie A/F1 z pespektywą stabilną został potwierdzony 20 maja br. Ocena wiarygodności kredytowej na poziomie „A” jest jedną z najwyższych, jakie posiadają instytucje finansowe w Polsce (dla porównania rating dla Polski wynosi „A-„).
BRE Bank wypowiedział umowę ratingową z Moodys Investors Service 28 marca 2013 r. i zaprzestał przekazywania agencji danych dotyczących jego działalności i wyników finansowych. Po obniżce ratingu banku do „Baa3/Prime-3”, dokonanej 29 kwietnia br. w następstwie obniżki ratingu Commerzbanku, zarząd BRE wyraził stanowczą dezaprobatę dla całego procesu ratingowego Moodys wobec BRE Banku, w którym to procesie od szeregu lat ignorowana jest znacząca poprawa wielu kluczowych wskaźników finansowych banku.
Dodatkowo, 5 czerwca br. BRE Bank zwrócił się do Moodys z żądaniem wycofania ratingów dla banku i Programu Emisji Euroobligacji – wychodząc z założenia, że rating oparty na cząstkowych informacjach może dezinformować inwestorów.
W ocenie zarządu BRE Banku ratingi nadane przez agencje Fitch oraz S&Ps są obecnie jedynymi, opartymi o pełen zakres informacji finansowej i zarządczej źródłami oceny wiarygodności kredytowej banku.