Inwestycje budowlane pojawiające się na polskim rynku coraz częściej stawiają na inteligencję. Nowoczesne technologie znajdują zastosowanie w biurowcach, apartamentach i obiektach użyteczności publicznej. Są bardzo drogie, ale włożone w ich instalację fundusze dość szybko się zwracają.
Dokładnie nie wiadomo ile jest obecnie w Polsce „inteligentnych” budynków, ponieważ nie ma precyzyjnych kryteriów takich obiektów. Zdecydowaną większość z nich stanowią biurowce zaliczane do klasy A. Firmy budowlane skłaniają się jednak coraz częściej do wykorzystywania przynajmniej niektórych nowoczesnych rozwiązań w budynkach mieszkalnych, a nawet kościołach. Zintegrowany system zarządzania, czyli podstawa „inteligentnego” budynku, ułatwia pracę i codziennie funkcjonowanie.
Elastyczne i bezpieczne
System nowoczesnej technologii musi być uwzględniony już na etapie tworzenia projektu. Zadaniem projektanta jest dostosowanie możliwości „inteligentnego” budynku do oczekiwań klientów. Na szczęście nie trzeba decydować się na wszystkie opcje od razu, a raczej uzupełniać je w miarę potrzeb. – Potencjalni mieszkańcy wolą sami podjąć decyzję o tym, jakie nowoczesne rozwiązania techniczne będą im niezbędne. Dlatego warto dać im możliwość wyboru i dopasowania ”inteligentnych” systemów do własnych potrzeb – mówi Amit Mor, dyrektor marketingu Ellite Garbary Residence. O „inteligencji” obiektu decyduje połączenie i wzajemne dopasowanie wszystkich systemów. Urządzenia oraz przyciski są zintegrowane jednym kablem magistralnym, a więc mogą się „porozumiewać” ze sobą. W ten sposób budynek sam ocenia warunki atmosferyczne i dostosowuje się do nich. Ustala optymalną temperaturę, oświetlenie, monitoruje poziom dwutlenku węgla i steruje klimatyzacją. Operowanie wieloma obwodami jednocześnie jest doskonałym rozwiązaniem na przykład w sali konferencyjnej. Ważniejsza pozostaje jednak kwestia bezpieczeństwa. Gdy czujniki wykryją w pomieszczeniu dym, automatycznie powiadomiona zostaje straż pożarna. Natomiast system telewizji przemysłowej stale monitoruje kto wchodzi lub opuszcza budynek.
Wbrew pozorom oszczędnie
Mimo że koszt instalacji systemów tworzących inteligentny budynek jest bardzo wysoki, późniejsze jego użytkowanie okazuje się dużo tańsze. Dlatego ich zastosowanie staje się coraz bardziej powszechne. – Obecne trendy wskazują, że inwestorzy dbają nie tylko o komfort i bezpieczeństwo, ale także szukają oszczędnych rozwiązań – mówi Barbara Kielczyk z portalu poznanskie-nieruchomosci.pl – W biurowcach klasy A nowoczesne systemy to już niemal standard – dodaje. Czujniki gaszenia światła w pustych pomieszczeniach oraz optymalne gospodarowanie energią elektryczną, ogrzewaniem i wodą, przynoszą znaczne oszczędności. Z tego względu inwestorzy budujący osiedla mieszkaniowe również skłaniają się ku tym rozwiązaniom. Dla budynków posiadających system wykrywania i sygnalizacji pożaru instytucje ubezpieczeniowe obniżają wysokość składki. Do administrowania „inteligentnego” obiektu potrzeba znacznie mniej osób. Rozwiązania stosowane w takich obiektach przynoszą również niematerialne korzyści. Odpowiednie dopasowanie oświetlenia do warunków atmosferycznych chroni bowiem wzrok osób tam pracujących. Zdrowie pracowników coraz częściej znajduje się w zakresie zainteresowania firm. „Inteligentne” budynki są również bardziej przyjazne dla środowiska, ze względu na mniejsze zużycie energii, co znajduje uznanie wśród klientów.
Awarie niestraszne
Skoro wszystkie funkcje budynku sterowane są przez jeden główny komputer, poważne problemy mogą pojawiać się w przypadku przerwy w dostawie prądu. – Obecnie większość inwestycji jest przygotowanych na taką sytuację, poprzez wyposażenie biurowca w systemy awaryjnego zasilania – przekonuje Maciej Modrowski, prezes spółki Górecka Projekt, która na terenie Poznania buduje biurowiec Skalar Office Center. Sam system zintegrowanego zarządzania budynkiem uważany jest przez ekspertów za bezawaryjny. Uszkodzenie pojedynczego urządzenia nie może spowodować awarii całości, a jedynie przypisanych do danego elementu funkcji. Nawet jeśli zabraknie prądu, system zapamiętuje raz wprowadzone ustawienia. Niemal każdą opcją można sterować za pomocą pilota. Komfort instalacji polega jednak na tym, że budynek sam decyduje o potrzebnych zmianach – zamknięciu okien, gdy zerwał się wiatr czy wyłączeniu lamp, gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma.
Łatwiej dla wszystkich
Nowoczesne technologie dały szansę dostosowania budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety nie wszystkie urzędy czy państwowe instytucje stać na takie rozwiązania, choć stopniowo są one wprowadzane. W zabytkowych obiektach często trudno uzyskać zgodę z Urzędu Ochrony Zabytków na montaż wind lub specjalnych podjazdów. Z nowymi budynkami nie ma takiego problemu.
Jak podaje GUS w 2008 r. w Polsce było blisko 2,2 mln. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. – Zdajemy sobie sprawę z konieczności wprowadzenia ułatwień dla osób niepełnosprawnych – mów Maciej Modrowski. Skalar Office Center od samego początku ma być dla nich gościnnym miejscem. Dlatego wejścia do obiektu zlokalizowano na poziomie terenu. Umożliwia to dostęp do budynku osobom poruszających się na wózkach. Poza tym w budynku zostaną zainstalowane windy wyposażone w rozwiązania umożliwiające obsługę przez osoby słabowidzące i niewidome. Pulpity będą posiadały oznaczenia w piśmie Braille’a oraz komunikaty głosowe – dodaje M. Modrowski. To tylko niektóre z projektowanych w Skalar Office Center rozwiązań. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w znacznym stopniu pomaga sprostać potrzebom osób z różnym stopniem ograniczenia sprawności. Nowoczesne system montowane w tego typu budynkach stają się „przewodnikiem” dla osób niepełnosprawnych, poruszających się po biurowcach, czy urzędach.
Bez względu na rozmiar czy charakter inteligentnego budynku ma on być bezpieczny, komfortowy i oszczędny w użytkowaniu. Nie w każdym obiekcie niezbędne są wszystkie systemy, dlatego przed podjęciem decyzji o ich montażu należy dokładnie przeanalizować potrzeby oraz możliwości. Bezpieczeństwo, zdrowie pracowników, a także ekologiczny charakter nowoczesnych rozwiązań przemawiają jednak zdecydowanie na ich korzyść.
Źródło: ARW IMAGE Public Relations