Czy wyśmienite wyniki sprzedażowe ogłaszane przez deweloperów przekładają się na rosnące ceny? Otóż niekoniecznie. Dane zbierane z rynku wskazują, iż w II kw. br. na większości najbardziej dynamicznych rynków pierwotnych poziomy średniej ceny pozostały stabilne.
Znalazł się jednak wyjątek. Na najdroższym i największym rynku pierwotnym, czyli w Warszawie, odnotowano spadek średniej ceny o 2,6% kw/kw. Co było przyczyną takiej sytuacji? W II kw. 2016 r. wśród nowych inwestycji, jakie pojawiły się na tutejszym rynku mieszkaniowym, prym wiodły projekty w typowym standardzie popularnym. Ponadto duży udział nowych inwestycji w ofercie miasta sprawił, że ich wpływ na średnią cenę był znaczny. Na koniec omawianego okresu średnia cena 1 mkw. mieszkania w Warszawie wynosiła 8 123 zł/mkw. W tym samym czasie w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku średnie ceny pozostały na praktycznie tym samym poziomie co trzy miesiące wcześniej. Oscylują one w granicach 6 264 zł/mkw. (Wrocław) do 6 596 zł/mkw. (Kraków).
Średnia cena mieszkań na wybranych rynkach pierwotnych (I kw. 2016 – II kw. 2016)
Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie kwartalnych raportów dotyczących rynków pierwotnych wybranych miast
Stabilne ceny to dobra wiadomość zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Pierwszym ułatwia podjęcie spokojnej decyzji, drugim ułatwia oszacowanie rentowności planowanego przedsięwzięcia.