Codec jest europejską grupą informatyczną z główną siedzibą w Irlandii. Pomimo tego to polskie przykłady wdrożeń będą inspiracją dla dalszego rozwoju systemu informatycznego, który w irlandzkim ministerstwie funkcjonuje od ponad roku.
Ministerstwo Finansów w Irlandii przed ponad rokiem rozpoczęło wdrożenie systemu MPC, które wspiera planowanie, budżetowanie, controlling i konsolidację finansową. Pierwszą fazę wdrożeniową prowadził oddział w Irlandii. Obecna faza projektu będzie obejmować parametryzowanie systemu pod kątem potrzeb ministerstwa i implementację modeli biznesowych, które mają wesprzeć prace związane z planowaniem i controllingiem. Polski oddział grupy Codec na tle innych oddziałów europejskich pozytywnie wyróżnia się pod względem doświadczenia i skali realizowanych projektów. Wdrożenia dla największych banków, m.in. BPH, PKO BP, grupy medialnej Agora, linii lotniczych LOT, operatorów telefonii Polkomtel i PTC ERA oraz innych dużych przedsiębiorstw, zachęciły przedstawicieli irlandzkiego ministerstwa do głębszej analizy udanych wdrożeń.
Jak twierdzi Radosław Kozieja, prezes polskiego oddziału grupy Codec, pewien zakres wiedzy i określone modele biznesowe systemu MPC, którymi posługują się przedsiębiorstwa i korporacje można wykorzystać w centralnym organie administracji rządowej, także w innym państwie. Sposoby analizy przepływów pieniężnych, tworzenia planów finansowych i budżetów z reguły są spójne i niezależnie od waluty, a ponieważ MPC jest zgodny z międzynarodowymi standardami rachunkowości, najbardziej cenne na etapie wdrożenia systemu są doświadczenia z poprzednich wdrożeń oraz wiedza biznesowa.
Dla polskiego oddziału Codec wizyta przedstawicieli ministerstwa finansów z kraju, w którym jest główna siedziba grupy, to prawdziwy sukces i wyróżnienie, tym bardziej, że to właśnie Irlandia uchodzi za europejskie centrum informatyczne. Szczegóły wdrożenia systemu MPC w ministerstwie będą znane w kwietniu tego roku. Codec Polska na jesieni ubiegłego roku uruchomił w swoich strukturach centrum kompetencyjne pod nazwą CCE (Consulting Centre of Excellence), które ma wspomagać inne europejskie oddziały grupy we wdrażaniu bardziej złożonych projektów wdrożeniowych.