Coface planuje zostać pierwszą europejską agencją ratingową o zasięgu światowym i przyczynić się do przywrócenia zaufania do ratingów korporacyjnych
13 lipca br. firma Coface złożyła w Komitecie Europejskich Regulatorów Rynku Papierów Wartościowy (CESR) wniosek akredytacyjny o przyznanie dla swoich 10 europejskich agencji ratingowych statusu agencji ratingowej, specjalizującej się w ocenie wiarygodności przedsiębiorstw. W ten sposób Coface stwarza alternatywę dla trzech wiodących agencji ratingowych. Jest to odpowiedź Coface na toczącą się ostatnio dyskusję, dotyczącą niezależności i odpowiedzialności instytucji ratingowych.
Akredytacja przyczyni się do przywrócenia zaufania do ratingów
Firma Coface złożyła wniosek o uzyskanie oficjalnej akredytacji w Komitecie CESR, który jest jedynym organem zajmującym się rejestracją i nadzorowaniem agencji ratingowych w Europie. Po zatwierdzeniu wniosku, CESR wyśle go do odpowiednich władz w krajach, dla których Coface ubiega się o akredytację (tj. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Polsce i Czechach), które następnie rozpatrzą złożone aplikacje. Rezultaty będą znane po upływie 6 miesięcy od złożenia dokumentacji.
W myśl przepisów obowiązujących w Europie, uzyskanie akredytacji sprawi, że ratingi publikowane przez Coface będą mogły być uznawane przez inwestorów jako oceny wiarygodności kredytowej. Aby uzyskać taką samą oficjalną akredytację europejską, wszystkie istniejące agencje ratingowe, łącznie z trzema światowymi liderami na tym rynku, muszą złożyć wnioski do 7 września br.
Coface przedstawia korporacjom oraz inwestorom alternatywę dla wiodących trzech światowych agencji ratingowych – opierając ją na czterech silnych fundamentach:
-
Doświadczenie i specjalistyczna wiedza
Ocena prawdopodobieństwa niewywiązania się z płatności przez dane przedsiębiorstwo stanowi podstawę w działalności ubezpieczyciela należności, prowadzonej przez Coface od 60 lat. Począwszy od 2003 r. Coface opracowuje wewnętrzne ratingi dla swoich najważniejszych ryzyk (przy średnim zaangażowaniu ponad 15 mln EUR). W 2009 r. firma przetestowała swoje oceny wewnętrzne jako rating publiczny we Francji i Hongkongu, a od początku 2010 r. podejmuje starania na rzecz przekształcania wszystkich swoich 12 tys. światowych ratingów wewnętrznych w ratingi publiczne.
-
Zdecentralizowana agencja ratingowa o światowym zasięgu
Ratingi Coface powstają w 14 należących do firmy oddziałach w Europie, Azji i USA (do końca 2010 r. ma funkcjonować 16 oddziałów). Dziesięć z nich – znajdujących się na terenie Unii Europejskiej – stosuje procedurę oraz standardy produkcyjne identyczne z opisanymi na stronie internetowej Grupy Coface (pod adresem www.coface.com, w sekcji „Nasza działalność – ratingi oraz informacja gospodarcza”). Oddziały europejskie zatrudniają 85 analityków i wykorzystują 85 funkcji pomocniczych (spośród około 150 analityków i 100 funkcji pomocniczych na całym świecie). Wszystkie ratingi podlegają rygorystycznej kontroli.
-
Oryginalny model działalności ograniczający ryzyko konfliktu interesów
Coface dokonuje oceny jedynie tych spółek, w przypadku których posiada znaczące zaangażowanie jako ubezpieczyciel należności (głównym klientem ratingów Coface jest spółka ubezpieczeniowa Coface). Zapewnia to pełną odpowiedzialność Coface za wystawiane oceny. Prowadzona działalność ubezpieczeniowa wyklucza także potencjalny konflikt interesów, ponieważ ubezpieczyciel musi dokładnie ocenić ryzyko, płacąc za ewentualne swoje błędy.
Co więcej, Coface nie otrzymuje zapłaty od ocenianego przedsiębiorstwa, dla którego rating jest bezpłatny. Ratingi publikowane przez Coface mają charakter publiczny w dwojaki sposób. Po pierwsze, oceniane przedsiębiorstwo może wykorzystywać ratingi Coface w prowadzonej komunikacji, a po drugie – zainteresowane instytucje finansowe mogą mieć wgląd w ratingi poprzez ich subskrypcję (to rozwiązanie jest obecnie sprawdzane i ma być uruchomione na zasadach komercyjnych pod koniec roku, kiedy wszystkie ratingi wewnętrzne uzyskają status publiczny).
-
Alternatywa dla oligopolu w branży
Konkurencja stanowi najlepszy sposób poprawy jakości ratingów korporacyjnych oraz zaufania do nich. Model stosowany przez Coface zapewni średnim przedsiębiorstwom dostęp do międzynarodowego ratingu w każdym miejscu na świecie, co ułatwi im dostęp do finansowania.
Złożenie przez Coface wniosku o akredytację nie powinno być zaskoczeniem. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet niedawno zadeklarował, że: „najprawdopodobniej nadszedł odpowiedni czas na to, aby skończyć ze światowym oligopolem trzech agencji”. „Coface prowadzi prace nad tym projektem już od niemal 10 lat, mówi Katarzyna Kompowska, Prezes Coface Poland, a specjalistyczna wiedza na temat ratingów, jaką dysponują ubezpieczyciele należności, w ostatnim czasie znalazła uznanie w oczach Christiana Noyera, szefa Banque de France. Jednym z głównych celów nowych przepisów europejskich w zakresie ratingów było zwiększenie konkurencji oraz sprzyjanie rozwojowi nowych graczy rynkowych, opierających się na odmiennym modelu biznesowym”.
Źródło: Coface