Zastosowane oprogramowanie umożliwia zintegrowane zarządzanie centrami zysków i rentownością na bazie cen transferowych, zarządzanie ryzykiem rynkowym i kredytowym, zarządzanie aktywami i pasywami, jak również planowanie finansowe. Pozwala ono w sposób spójny analizować i prezentować zarówno wartości księgowe, jak i rynkowe, umożliwiając wyznaczanie norm bezpieczeństwa w odniesieniu do kapitałów banku, zgodnie z rekomendacjami Komitetu Bazylejskiego, oraz wypełnianie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Rozwiązanie to jest wykorzystywane do wspomagania strategicznego zarządzania w ponad 50 europejskich bankach.
W pierwszym etapie realizacji projektu ComputerLand wspólnie z BGŻ przygotuje infrastrukturę bazy danych dla potrzeb MIS oraz zbuduje dwie aplikacje służące:
· opracowywaniu statystyki produktów i operacji bankowych,
· określaniu rentowności produktów, klientów i jednostek banku.
W systemie informatycznym BGŻ zbudowane zostaną struktury danych i mechanizmy zasilenia danych na potrzeby aplikacji, a w ramach budowy aplikacji powstanie mechanizm przetwarzania danych, prezentacji i udostępniania informacji.
Wdrażany w BGŻ system oparty jest na oprogramowaniu RiskProTM, którego producentem jest szwajcarska firma IRIS AG. ComputerLand SA jest partnerem IRIS AG w zakresie sprzedaży, implementacji i serwisu RiskProTM na polskim rynku.
Dzisiejsza decyzja oznacza dla nas zastosowanie jednego z najbardziej nowoczesnych rozwiązań dostępnych na rynku. BGŻ będzie pierwszym bankiem, który wdroży ten system w Polsce. Wprowadzenie go pozwoli na kompleksowe poznanie sposobów korzystania przez klientów z usług banku, a w konsekwencji umożliwi lepsze dostosowanie oferty produktowej do ich potrzeb i oczekiwań. System stwarza podstawy do przeprowadzania analiz i podejmowania trafnych decyzji biznesowych w oparciu o obiektywne przesłanki. Klienci banku uzyskają poczucie, że współpracują z partnerem o podwyższonej wiarygodności, który swoje decyzje podejmuje przede wszystkim w oparciu o mierzalne parametry. Sprawne udostępnianie raportów zarządczych uprości cały proces zarządzania finansowego. Co ważne, równolegle Bank wdraża centralny system transakcyjny zapewniający proste i szybkie pozyskiwanie danych – powiedział Marek Oleś, pierwszy wiceprezes Zarządu BGŻ SA.
Dzięki systemowi informacji zarządczej planujemy zmniejszenie nakładów pracy związanej z funkcjonowaniem lokalnych rejestrów i baz danych, wielokrotnym przetwarzaniem danych i ich wzajemnym uzgadnianiem oraz obiegiem dokumentów. MIS umożliwi stworzenie dogodnych warunków dla elektronicznej dystrybucji informacji zarządczej, automatyzacji raportowania oraz poprawy mechanizmów kontroli i jakości informacji. Sprawne funkcjonowanie systemu powinno przyczynić się do dalszej racjonalizacji kosztów oraz poprawy wyników finansowych banku. Budowa pełnego, docelowego systemu MIS w BGŻ nastąpi w wieloetapowym procesie obejmującym takie zagadnienia jak planowanie finansowe, zarządzanie rentownością, wynik finansowy, ryzyko rynkowe i kredytowe oraz dostosowanie do Nowej Umowy Kapitałowej (Bazylea II) – dodał Adam Sitkowski, dyrektor Biura Systemów Informacyjnych BGŻ SA.
***
ComputerLand działa na polskim rynku od 1991 r. Obsługuje sześć sektorów gospodarki: bankowo-finansowy, opieki zdrowotnej, przemysłowy, publiczny, telekomunikacyjny oraz utilities. Świadczy zaawansowane usługi informatyczne dla klientów korporacyjnych i instytucjonalnych. Oferuje konsulting, produkcję i wdrażanie oprogramowania, integrację systemów IT, usługi outsourcingowe, budowę lokalnych i rozległych sieci komputerowych, usługi serwisu oprogramowania, sieci i sprzętu oraz usługi szkoleniowe. Jest partnerem największych światowych korporacji: Cisco, HP, IBM, Oracle, SAP, Sun. Posiada certyfikat ISO 9001 w zakresie produkcji i wdrażania oprogramowania, projektowania, budowy i integracji sieci komputerowych oraz świadczenia usług serwisowych. Od 1995 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Więcej informacji na: www.computerland.pl.
***
Bank Gospodarki Żywnościowej SA powstał w 1975 r. Jest uniwersalnym bankiem komercyjnym, od lat plasującym się w pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce. Większościowym akcjonariuszem BGŻ jest Skarb Państwa. Strategia banku zakłada wprowadzenie jego akcji do obrotu publicznego w 2005 r. BGŻ dysponuje siecią ponad 300 placówek oferujących pełen zakres usług bankowych, w tym za pośrednictwem Internetu. Klientami banku są duże firmy, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także prawie milion klientów detalicznych. Bank wprowadza nowe technologie oraz wystandaryzowane procedury obsługi klienta. Jest to możliwe m.in. dzięki wdrażanemu w banku Centralnemu Systemowi Informatycznemu. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań bankowości elektronicznej zapewnia klientom wygodny i bezpieczny dostęp do zgromadzonych na koncie osobistym Integrum oszczędności przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.