Efektowne szklane wykładziny, nowoczesny elektroniczny system komunikacyjny lub drogi sprzęt nagłaśniający to elementy niezwykle podatne na uszkodzenia. Ich ciągłe naprawy bywają kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe. Tymczasem funkcjonowanie lokalu bez tych części wyposażenia staje się utrudnione lub wręcz – niemożliwe. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć takich trudnych sytuacji, wydaje się oszacowanie wartości mienia i podpisanie odpowiedniej umowy ubezpieczeniowej:
– Zdarza się jednak, że przy wykupie polisy otrzymujemy produkt nie do końca odpowiadający naszym potrzebom, bądź też – oferujący zbyt szeroki zakres ochrony, niezupełnie zgodny z faktycznym ryzykiem, na jakie jesteśmy narażeni – mówi Jerzy Bogaczyk, dyrektor biura ubezpieczeń i reasekuracji Concordia Polska TUW. – W odpowiedzi na takie rozbieżności powstał system Concordia Profit, proponujący świadczenia w ramach poszczególnych, niezależnych od siebie modułów.
Na system Concordii składają się różne rodzaje ubezpieczeń, pogrupowane w dziesięć modułów: ogień, kradzież, szyby, OC, elektronika, maszyny i maszyny elektryczne, utrata zysku, cargo krajowe i międzynarodowe. Poszczególne moduły zachowują przy tym pełną niezależność od siebie.
W przypadku problemów ze szklaną wykładziną pomocny może się zatem okazać moduł Szyby, pozwalający na ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów podatnych na stłuczenia lub pęknięcia: wewnętrznych i zewnętrznych oszkleń budynków i budowli, szyldów, neonów i reklam świetlnych, a także gablot i luster oraz niezabytkowych witraży. Sprzęt elektroniczny przed ryzykiem niespodziewanych obciążeń finansowych na skutek jego zniszczenia ochroni zaś moduł Elektronika, w którym przedmiotem ubezpieczenia mogą być: sprzęt elektroniczny, zewnętrzne nośniki danych i dane zapisane na tychże nośnikach, w tym oprogramowanie:
– W przypadku modułu Elektroniki, taka umowa obejmuje sprzęt zainstalowany na stanowisku pracy, wyprodukowany i eksploatowany nie dłużej niż 5 lat – J. Bogaczyk doprecyzowuje przedmiot ubezpieczenia. – Za opłatą dodatkowej składki zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o: kradzież z włamaniem, rabunek i dewastację.
W ramach jednego dokumentu OWU Concordia Profit, klient ubezpiecza dokładnie tyle, ile potrzeba, wybierając moduły adekwatne do ryzyk mogących wystąpić w jego działalności. Otrzymuje przy tym szeroką ochronę, której uzyskanie poprzez wykup standardowych polis dla ryzyk pojedynczych byłoby nie tylko droższe, ale i bardziej czasochłonne.
Umowa Profitu jest przejrzysta i czytelna. Wielkość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, m.in. wysokości sumy ubezpieczenia, typu firmy i branży, w której działa podmiot. Na wielkość wnoszonej opłaty ma wpływ także rodzaj ryzyka, jakie może być generowane przez firmę oraz skala działalności, jaką prowadzi tenże podmiot gastronomiczny.