„Angielski doradca finansowy musi wyjaśnić na piśmie, dlaczego dany produkt jest najlepszy dla klienta. I lepiej, żeby się nie pomylił, bo wtedy może być wezwany do sądu. W Polsce nie dość, że każdy może mianować się doradcą finansowym, to na dodatek nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Firmy, które zajmują się pośrednictwem i doradztwem finansowym, powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Koniunktura gospodarcza sprzyja sprzedaży usług bankowych. Wielu postanowiło to wykorzystać. A osobie, która nie zna się na finansach, trudno ocenić, czy doradca, z którym rozmawia, jest profesjonalny i czy na pewno proponuje najlepsze rozwiązanie.” – pisze dziennik.
„- U nas nie ma jeszcze doradców finansowych z prawdziwego zdarzenia” – mówi Franciszek R. Zięba, dyrektor Europejskiej Akademii Planowania Finansowego. Jego zdaniem głównym zadaniem takiej osoby powinna być ochrona kapitału klienta, a nie tylko jego pomnażanie. „- Pokazuje, jak gospodarować pieniędzmi, robi zupełnie coś innego niż doradca inwestycyjny” – wyjaśnia Franciszek R. Zięba.
„- To jest bardzo młody zawód, właściwie jeszcze niezarejestrowany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Stowarzyszenie Doradców Finansowych wystąpiło dopiero ze stosownym wnioskiem do resortu” – mówi Franciszek R. Zięba.
Rejestracja to pierwszy krok, kolejny to wprowadzenie licencji. „- Powinna być weryfikacja doradców. Z inicjatywą mogłaby wystąpić sama branża. Wyeliminowałoby to z rynku osoby o najniższych kwalifikacjach” – uważa Krzysztof Barembruch, wiceprezes firmy AZ Finanse. Podobnego zdania jest Małgorzata Zbierada, kierująca Expanderem: „- Bardzo chętnie poddamy się licencjonowaniu. Powinny być standardy obsługi klientów.”
W Polsce do czołówki firm świadczących usługi z zakresu doradztwa finansowego należą Expander i Open Finance. Na fali dobrej koniunktury powstają kolejne firmy pośrednictwa finansowego, a banki chętnie podejmują z nimi współpracę. Obecnie działalność doradców nie jest jednak licencjonowana, a doradztwo finansowe jest zwykłą działalnością gospodarczą.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej”.