Ostatnie dni przyniosły wyhamowanie dotychczasowych trendów i pierwsze próby realizacji zysków. Kursy par walutowych zmieniły kierunek, choć na rynek nie napływało zbyt wiele nowych publikacji makroekonomicznych.
Dopiero dzisiejszy dzień wręcz zaleje nas nowymi informacjami, dlatego należy się spodziewać nieprzeciętnej zmienności na rynku walutowym. Główna para po nocnej próbie powrotu wyżej dziś rano ponownie znajduje się w okolicach poziomu 1,36. Z kolei pary złotówkowe znajdują się mniej więcej na poziomach z wczorajszego otwarcia, czyli USD/PLN 3,2792, a EUR/PLN 4,46. Dziś będzie sporo się działo i dopiero na początku przyszłego tygodnia może wyklarować się jasny kierunek dalszych zmian.
Maraton publikacji makro
W ostatnim dniu tego tygodnia pojawi się rekordowa ilość nowych wiadomości makro. Pierwszą z nich poznamy o godzinie 8:00 i będzie to dynamika PKB za I kw. w Niemczech. Spodziewany jest jej spadek z -2,1% kw/kw do -3%. Następnie o godzinie 11:00 pojawią się dane ze Strefy Euro: końcowe odczyty inflacji CPI (oczekiwany jest brak zmian, czyli utrzymanie na poziomie 0,6% r/r) oraz inflacji bazowej CPI (również brak zmian, czyli utrzymanie na poziomie 1,5% r/r), a także dynamiki PKB za I kw. (spodziewany jest spadek z -1,5% r/r do -4%). O godzinie 14:00 poznamy saldo rachunku obrotów bieżących dla Polski (oczekiwany jest spadek z 525 mln EUR do -460 mln EUR). Później o 14:30 napłyną dane z USA dotyczące inflacji CPI (spodziewana stabilizacja na poziomie z poprzedniego miesiąca), inflacji bazowej CPI (spodziewany spadek z 0,2% m/m do 0,1%), a także indeks NY Empire State, którego wartość ma wynieść -12 pkt. (poprzednio -14,65 pkt.). Godzina 15:00 przyniesie publikację wielkości napływu kapitału długoterminowego do USA (oczekujemy odczytu na poziomie 30 mld USD, poprzednio 22 mld). Następnie o 15:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej, która według prognoz ma wynieść -0,6% m/m (poprzednio -1,5%). Z kolei na koniec sesji, czyli na godzinę 15:55, zaplanowano publikację danych wstępnych o nastrojach konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. Rynek oczekuje, że jego ich poziom wzrośnie z 65,1 pkt. do 67 pkt. obecnie.
Dariusz Pilich
FMC Management
Źródło: FMC Management