Do sprzedaży trafi 900 mln akcji PGNiG S.A. o łącznej wartości ponad 1,5 mld zł. Mimo, że najprawdopodobniej będzie to ostatnia tak duża oferta prywatyzacyjna w tym roku, akcjonariusze inni niż Skarb Państwa nadal będą mieli mniejszościowy pakiet akcji. Oprócz dużej wartości emisji, na wysoki poziom atrakcyjności oferty wpływa profil działalności Spółki – wydobycie i dystrybucja gazu oraz brak konkurencyjnych ofert na rynku pierwotnym.
Zapisy dla inwestorów indywidualnych będą odbywały się od 1 do 9 września, zaraz po ogłoszeniu przewidywanej minimalnej i maksymalnej ceny akcji. Cena emisyjna zostanie podana 13 września, a cztery dni później nastąpi przydzielenie akcji. Debiut giełdowy zaplanowano na 23 września. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży akcji PGNiG zamierza przeznaczyć na inwestycje prowadzące do zwiększenia wydobycia ropy i gazu.
Analitycy zgodnie przewidują, że zainteresowanie ofertą PGNiG będzie bardzo duże. „Biorąc pod uwagę bardzo dobrą koniunkturę na rynkach światowych akcji, jak również stale rosnące ceny ropy naftowej i gazu, inwestorów nie powinno zabraknąć. Nie bez znaczenia są również niedawno ogłoszone coraz lepsze wyniki finansowe Spółki oraz fakt, że PGNiG jest monopolistą na polskim rynku” – mówi Waldemar Bojara, analityk giełdowy DM BOŚ.
W związku z rosnącym zainteresowaniem sprzedażą akcji i przewidywaną dużą redukcją zapisów DM BOŚ wraz z Bankiem BOŚ będzie oferował swoim klientom korzystne warunki kredytu. Oferowana przez Biuro dźwignia kredytowa – 2000% będzie zapewne jedną
z największych na rynku. Dzięki temu inwestorzy będą mogli złożyć większe zapisy i otrzymać akcje za wpłacone środki własne. Dodatkowo DM BOŚ zapowiada ułatwienia proceduralne (m. in. możliwość złożenia wniosku kredytowego przez internet), które pozwolą uniknąć kolejek obserwowanych przy tego typu ofertach.