Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni wyższych. Bank w latach 2023–2026 przeznaczy dodatkowe 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości. W ciągu ostatnich 26 lat Santander zainwestował w szkolnictwo wyższe 2,2 mld euro. Były to stypendia oraz programy pomocy zgodne z ideą uczenia się przez całe życie dla ponad miliona studentów i specjalistów z różnych dziedzin.
Premier Hiszpanii Pedro Sánchez przewodniczył ceremonii otwarcia V Międzynarodowego Spotkania Rektorów Universia w hiszpańskiej Walencji. Towarzyszyła mu przewodnicząca Grupy Santander i Universia Ana Botín oraz rektor Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Spotkania, Enrique Graue. W wydarzeniu wzięli udział także Ximo Puig, przewodniczący Generalitat Valenciana – naczelnej instytucji autonomicznej Wspólnoty Walenckiej; Joan Subirats, hiszpańska minister szkolnictwa wyższego; Joan Ribó, burmistrz Walencji; Andrés Allamand, sekretarz generalny Iberoamerykańskiego Sekretariatu Generalnego; oraz ministrowie szkolnictwa wyższego z Portugalii, Urugwaju i Argentyny.
V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia zgromadziło 700 rektorów z 14 krajów. Reprezentują oni 14 milionów studentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Uczelnia i społeczeństwo” i ma na celu wypracowanie koncepcji działań, w jaki sposób uczelnie mogą wspierać społeczeństwo w trzech obszarach – uczenia się przez całe życie, przedsiębiorczości i innowacji oraz tworzenia sieci i relacji.
Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Banco Santander dla uczelni wyższych, zobowiązując się do „zainwestowania w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości”. Dodała także, że „nie ma lepszej inwestycji społecznej niż edukacja. Dlatego 26 lat temu Santander postanowił skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu uczelni wyższych”. W ramach swojego zaangażowania na rzecz uczelni Santander zainwestował już ponad 2,2 miliarda euro w szkolnictwo wyższe, fundując stypendia, projekty wspierające uczenie się przez całe życie oraz pomoc dla ponad miliona studentów w ramach umów z ponad 1500 instytucjami w 25 krajach. „Kiedy wspieramy uniwersytety, cała społeczność – ponad miliard ludzi w krajach, w których działa Santander – czerpie z tego korzyści. Gdy uniwersytety się rozwijają, społeczeństwo idzie w ich ślady”, powiedziała Ana Botín.
„Społeczeństwo, które inwestuje w edukację, rozwija się w sposób zrównoważony, jest bardziej otwarte i różnorodne, stwarza szanse dla wszystkich i może stawić czoła konfliktom i wyzwaniom przyszłości” – wyjaśniła przewodnicząca Grupy Santander i Universia. W czasie spotkania wezwała ona rektorów i ekspertów, aby „myśleli z ambicją” w zakresie misji uczelni w stale zmieniającym się społeczeństwie, które „działa jak pełna wzajemnych powiązań sieć i usuwa bariery między światem cyfrowym a fizycznym”. „Uczenie się przez całe życie jest niezbędne w społeczeństwie i wśród firm; to nie luksus, ale raczej konieczność” – zauważyła, odnosząc się do umiejętności i wiedzy, które uczelnie powinny dziś przekazywać, oraz do ustawicznego kształcenia w ciągu całego życia.
Wypracowane podczas Międzynarodowego Spotkania Rektorów rozwiązania zostaną opublikowane w „Deklaracji z Walencji”. Będzie ona odzwierciedlać zaangażowanie rektorów w konkretnych obszarach świata uniwersyteckiego oraz działania, które wspierają dalszy rozwój społeczeństwa.
Poprzednie edycje spotkania odbyły się w Salamance (2018), Río de Janeiro (2014), Guadalajarze (2010) oraz Sewilli (2005). Organizator spotkania, Banco Santander, nieustannie wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego. Od 26 lat bank wyróżnia się na tle światowych instytucji finansowych swoją działalnością na rzecz wspierania edukacji, przedsiębiorczości oraz zwiększania zatrudnienia (www.santander.com/universidades).
Źródło: Santander Bank Polska