W trakcie sesji w Stanach Zjednoczonych oraz w Azji euro osłabiało się względem dolara. Obecnie notowania EUR/USD znajdują się w fazie korekty, z której tak jak w poprzednich przypadkach, w dłuższym terminie kurs powinien wybić się dołem i utrzymać trend spadkowy.
Wczoraj notowania zatrzymały się przy poziomie 1,2820, który skorelowany jest z 38,2 proc. zniesieniu Fibonacciego ostatniego ruchu spadkowego. Przedział wahań, z którego wybicie wyznaczy kierunek w krótkim terminie to 1,2730- 1,2810. Jeżeli w trakcie dnia napływać będą pozytywne informacje z odbywających się dziś spotkań przywódców państw i instytucji finansowych w Europie, euro może ponownie zyskiwać. Wczoraj wieczorem odbyło się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Tematem rozmowy była sytuacja Grecji oraz nadchodząca misja Trojki (MFW, ECB, UE) w Atenach. Dziś natomiast Merkel spotka się z premierem Włoch Mario Montim- konferencja prasowa zapowiedziana jest na godzinę 13:00. Rynek oczekuje, że w najbliższym czasie zakończone zostaną negocjacje między instytucjami finansowymi a Grecją w sprawie udziału sektora prywatnego w restrukturyzacji greckiego długu. Przewiduje się, że odpisy mogą sięgnąć nawet 75 proc. W Atenach spotka się główny negocjator z ramienia instytucji finansowych z premierem Grecji Lucasem Papademosem. Z odczytów makroekonomicznych poznamy szacunki rocznej dynamiki PKB w Niemczech w 2011 roku. Prognoza zakłada spadek z 3,6 proc. r/r do 3 proc. Natomiast Włochy podadzą wartość długu publicznego w trzecim kwartale. W trakcie sesji w Stanach Zjednoczonych zostanie opublikowana „Beżowa Księga”, czyli raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej w USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji Fed. Po serii stosunkowo dobrych danych z amerykańskiej gospodarce w ostatnich tygodniach, uczestnicy rynku liczą również na pozytywny ton dzisiejszego raportu.
Złoty wczoraj umacniał się na fali poprawy nastrojów po tym jak agencja ratingowa Fitch ogłosiła, że prawdopodobnie Francja utrzyma najwyższy rating AAA. Inwestorzy przejawiali większą skłonność do zakupu aktywów uważanych za bardziej ryzykowne, w wyniku czego spadały również rentowności polskich obligacji. Dziś na kurs złotego wpływać będą doniesienia ze spotkań polityków i przedstawicieli instytucji finansowych strefy euro. Jeżeli będą one miały pozytywny wydźwięk, niższa awersja do ryzyka utrzyma się i złoty ponownie się umocni. W centrum uwagi rodzimych inwestorów będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje pozostawienia kosztu pieniądza na obecnym poziomie, gdyż RPP właściwie nie ma „pola manewru”. Przeciwko cięciu stóp przemawia wysoka inflacja i słaby złoty, a przeciwko podwyżce prawdopodobne spowolnienie gospodarcze w najbliższych miesiącach.
Źródło: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.