Raiffeisen Bank Polska S.A. podpisał z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości „Porozumienie o współpracy we wdrażaniu Działania 2.3 Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje”.
W ramach tego działania małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać dotację na realizację projektów inwestycyjnych w maksymalnej wysokości 1 250 000 PLN. W zależności od miejsca realizacji inwestycji dotacja ta może stanowić od 30 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Warunkiem ubiegania się o dotację w kwocie przewyższającej 125.000 PLN jest zaciągnięcie kredytu bankowego. W związku z tym (zgodnie z procedurami obowiązującymi w PARP) firmy starające się o dotację powinny w pierwszej kolejności skontaktować się z bankiem i ustalić szczegóły dotyczące finansowania wkładu własnego przez bank.
Zgodnie z umową zawartą z PARP Raiffeisen Bank Polska S.A. przygotował specjalną ofertę dla przedsiębiorców z sektora MSP, którzy zamierzają ubiegać się o dotację z funduszy strukturalnych. Oferta zawiera zarówno pakiet produktów kredytowych, jak i profesjonalne doradztwo oraz pełną obsługę formalną.
– Oczywiście moglibyśmy odpowiedzialność za odnalezienie informacji i złożenie aplikacji przerzucić na klienta – niech sam upora się ze złożonymi formalnościami, a jak będzie gotowy, niech przyjdzie do banku, a wtedy bank przyjrzy się, czy warto mu udzielić kredytu. Jednak przy takim sposobie postępowania lwia część funduszy europejskich dostępnych dla MSP nie zostanie wykorzystana. Dlaczego? Bo to wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności, więc bez specjalistycznego wsparcia firmy mogą po prostu sobie nie poradzić. Z naszą fachową pomocą prawidłowe przygotowanie wniosku i ustrukturyzowanie transakcji będzie łatwiejsze i powinno przynieść oczekiwane efekty – powiedział Piotr Czarnecki, prezes zarządu Raiffeisen Bank Polska S.A.
Wyspecjalizowane doradztwo banku
Obecni i przyszli klienci banku mogą liczyć na pomoc i doradztwo Opiekunów Klienta, którzy współpracują z ekspertami UE w każdym regionie kraju.
Bank posiada odpowiednią bazę informacyjną, pozwalającą klientom na skorzystanie z różnych źródeł dotacji, na realizację zarówno pojedynczej inwestycji, jak i na złożenie kilku wniosków o dofinansowanie różnych inwestycji.
Bank może polecić firmy doradcze, które pomogą klientowi w przygotowaniu odpowiednich wniosków oraz dokumentacji projektów. Na zlecenie banku, firmy te będą także wykonywać dodatkowe usługi, takie jak np. nadzór nad projektem (dla uniknięcia przez klienta ryzyka nieotrzymania dotacji) czy audyt inwestycji (gdy jest wymagany). Współpracujące z Raiffeisen Bank Polska S.A. firmy zaoferują klientom banku preferencyjne ceny i upusty.
Bank współpracuje również z instytucjami zarządzającymi i wdrażającymi Sektorowe Programy Operacyjne. Raiffeisen Bank Polska S.A. jest instytucją akredytowaną przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Będzie współpracował także z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu uzyskiwania poręczeń lub gwarancji z Funduszu Poręczeń Unijnych – w sytuacji, gdy inwestycje korzystające z dotacji będą tego wymagały.
Zasady finansowania
Na wartość dotowanej inwestycji składają się: dotacja i środki własne inwestora ewentualnie uzupełnione kredytem. Jednak cała inwestycja, łącznie z dotacją, wymaga najpierw sfinansowania całości przedsięwzięcia.
W niektórych przypadkach – jak np. SPO-WKP działanie 2.3 – wymagane jest skorzystanie z kredytu już przy dotacji przekraczającej PLN125 tys. W innych programach udział kredytu i środków własnych inwestora pozostawiony jest indywidualnej decyzji stron.
Oferta produktowa
1. Kredyt tzw. „pomostowy” – udzielany do czasu otrzymania dotacji na sfinansowanie wydatków w trakcie inwestycji. Kredyt ten będzie przyznawany w pełnej wysokości dotacji, a jego splata będzie odroczona do zakończenia inwestycji i pokryta środkami z otrzymanej dotacji. W pewnych przypadkach bank może rozważyć również karencję w spłacie odsetek w okresie realizacji inwestycji. Kredyt pozwala sfinansować inwestycję przy optymalnej ilości środków własnych.
2. Kredyt uzupełniający wkład własny i kredyt pomostowy do poziomu tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji (czyli kosztów, na podstawie których obliczana jest kwota dotacji). Spłacany przez pewien okres po zakończeniu inwestycji.
3. Kredyt tzw. „dodatkowy”, przeznaczony na finansowanie części tzw. wydatków niekwalifikowanych (tj. tych, które nie są uwzględniane przy obliczaniu kwoty dotacji).
Zabezpieczenie kredytów może ograniczać się do cesji dotacji na Bank (dotyczy to przypadków dobrej oceny inwestycji i odpowiedniej zdolności kredytowej inwestora)
Proponowane przez Raiffeisen Bank Polska S.A. warunki finansowania inwestycji z dotacją UE są ustalane indywidualnie i zależą od projektu inwestycyjnego oraz standingu finansowego klienta. Bank różnicuje swoją ofertę – w zależności od sektora gospodarki (MSP, korporacje i jednostki samorządu terytorialnego) oraz zakresu współpracy – firmy i JST, które są klientami banku w zakresie rożnych produktów mogą liczyć na upusty w prowizji i marży kredytowej sięgające nawet do 50%.
Bank stosuje priorytetowy tryb procesowania wniosków od inwestorów – Opiekunowie Klienta /RM/ osobiście zajmują się prowadzeniem spraw swoich klientów, współpracując z wyspecjalizowanymi instytucjami, ekspertami unijnymi oraz analitykami w najważniejszych regionach kraju. Przygotowywanie wniosku o dotację i wniosku kredytowego przebiega równolegle.