Z analizy firmy Deloitte wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat około 700 banków europejskich zostanie przejętych przez konkurentów. Zmiany dotkną także rynku polskiego. Wokół naszego sektora bankowego narosło kilka mitów, które w trakcie procesów konsolidacji będą konfrontowane z rzeczywistością.
Już wkrótce Pekao przejmie część banku BPH. Przeciwnicy tych zmian obawiają się, że doprowadzi to do mocnego ograniczenia konkurencji. Jednak wbrew obiegowym opiniom, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, polski sektor bankowy jest stosunkowo mało skoncentrowany. Nie oznacza to także, że większa koncentracja rynku odbije się negatywnie na klientach. – Obecność wielu banków nie gwarantuje efektywnego systemu, gdyż mniejsze banki mają proporcjonalnie wyższe koszty – tłumaczy Andrzej Powierża.
Również analizy przeprowadzane przez firmy consultingowe nie potwierdzają tezy, że mniejsza koncentracja oznacza wyższą konkurencyjność. W Europie z usług bankowych najbardziej zadowoleni są Holendrzy, a tam rynek jest najbardziej skonsolidowany. Duża liczba banków nie gwarantuje większej konkurencji ani niższych cen. Włoch płaci za usługi bankowe średnio 250 euro rocznie, a Holender od 34 do 60 euro.
Więcej na temat w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.