Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wydała dwustutysięczną kartę do tachografu cyfrowego.
System Tachografów Cyfrowych ruszył w Polsce 1 maja 2006 roku – zgodnie z unijnymi dyrektywami i rozporządzeniami (3821/85, 1360/200 wraz z późniejszymi zmianami). Został zbudowany w rekordowo krótkim okresie 7 miesięcy. Kompleksową obsługę systemu tachografów cyfrowych w Polsce – zgodnie z ustawą – zapewnia Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Firma zajmuje się przyjmowaniem wniosków oraz wydawaniem czterech rodzajów kart procesorowych: karty kierowcy, przedsiębiorstwa, warsztatowej i kontrolnej.
Polska należy do krajów, które najszybciej wprowadziły system tachografów cyfrowych w całości – nie tylko w zakresie wydawania kart, ale też podłączenia do systemu TACHONET, który zapewnia wymianę danych na temat użytkowników między administracjami narodowymi. Według oficjalnych danych do systemu nie są jeszcze podłączone między innymi Portugalia, Grecja, Dania i Węgry, a Wielka Brytania podłączyła się do systemu dopiero w połowie września 2007 r. Do grona krajów które podłączyły się do systemu TACHONET należą nowe kraje UE takie jak Bułgaria i Rumunia, a w grudniu 2008 r. do systemu podłączyły się również Czechy.
Obecnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. przyjmuje około 300 – 450 wniosków dziennie i wydaje 5 – 6 tys. kart miesięcznie. Zgodnie z umową zawartą z Ministerstwem Infrastruktury PWPW S.A. ma 26 roboczych dni na wydanie karty, jednak w całym 2008 roku 96 proc. kart opuściło Wytwórnię przed upływem 14 dni kalendarzowych, a 99,99% kart zostało wydane w terminie ustawowym. Na ogólną liczbę 200 tys. wydanych kart systematycznie spada odsetek reklamacji. Obecnie wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 1.42 proc.
– Aby ułatwić wyrabianie kart uruchomiliśmy specjalną infolinię, na której przez 5 dni w tygodniu nasi pracownicy odpowiadają na pytania klientów i udzielają informacji dotyczących terminu wydania kart – wyjaśnia Marian Klaczak, Kierownik Działu Tachografu Cyfrowego w PWPW S.A. Nasi klienci mogą także przygotować wnioski, korzystając z udogodnień elektronicznych na stronie internetowej STC. Są prowadzone intensywne prace mające na celu dalsze usprawnienia przyspieszenia procesu wydawania kart.
Źródło: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych