Główna para walutowa w dalszym ciągu porusza się w trendzie horyzontalnym o relatywnie szerokim zakresie. O godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4315, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4283. Nie jest jednak wykluczone, iż duża ilość publikacji makro w dniu dzisiejszym spowoduje wyznaczenie nowego średnioterminowego kierunku.
Wszystkie dane lepsze od prognoz powinny mimo wszystko wspierać wspólną walutę i potęgować wyprzedaż bezpiecznych aktywów denominowanych w dolarach. Zmienność na wysokim poziomie powinna się utrzymywać od godziny 10:00 do mniej więcej 17:00.
Złoty coraz silniejszy
Od kilku dni obserwujemy nowy ruch umacniający złotego. Dziś o godzinie 8:00 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,0705 i 2,8440, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,0801 i 2,8569. Na siłę złotego składają się silne wzrosty na giełdach, a także zaskakująco dobre dane z Polski. Dziś szereg istotnych dla rynku publikacji, w przypadku ich pozytywnego wydźwięku, może spotęgować umocnienie naszej waluty. Niewielki wpływ powinno mieć jednak posiedzenie RPP, na którym najprawdopodobniej nie dojdzie do zmiany poziomu stóp procentowych. Istotny może być jednak komunikat na konferencji prasowej, wskazujący na to jak odległe jest rozpoczęcie cyklu podwyżek.
Giełdy wciąż silne
Wczorajszy dzień na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych upłynął pod znakiem kontynuacji kilkudniowych zwyżek. WIG20 na zamknięciu osiągnął poziom 2317,1 pkt., co oznacza wzrost o 1,21%. W dniu dzisiejszym wiele zależeć będzie od tego czy inwestorzy zza oceanu zdecydują się w końcu na wyczekiwaną realizację zysków. Duży wpływ na ich decyzje powinny mieć publikowane dane makro.
Makro środa
W dniu dzisiejszym poznamy szereg figur makro. O godzinie 10:00 opublikowana zostanie wartość indeksu Instytutu IFO w Niemczech, uznawanego za najlepszy wskaźnik kondycji tamtejszej gospodarki. Oczekiwana wartość to 89,9 pkt., wobec 87,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Następnie o godzinie 14:30 napłyną dane zza oceanu na temat dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 3% m/m, wobec -2,2% m/m poprzednio. O godzinie 16:00 poznamy ostatnią figurę, mianowicie liczbę sprzedanych domów na rynku pierwotnym w USA. Tutaj rynek oczekuje wzrostu z 384 tys. do 390 tys. W międzyczasie powinniśmy poznać decyzję RPP w sprawie poziomu stóp procentowych, jednak analitycy prognozują pozostawienie ich bez zmian (3,5%).
Andrzej Sowiński
Źródło: FMC Management