Miesiące oczekiwań, nerwowe odliczanie do „godziny zero” i oto jest – Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie programu luzowania ilościowego (QE).
Oto podstawowe założenia europejskiego programu luzowania ilościowego (QE):
- 60 mld euro miesięcznie zostanie przeznaczonych na skup obligacji emitowanych przez rządy państw strefy euro, agencje i inne europejskie instytucje
- program rozpocznie się w marcu 2015 r. i potrwa do końca września 2016 r. zakupy będą dokonywane na rynku wtórnym przy pomocy środków banku centralnego, tak aby wymienione instytucje zyskały pieniądze na zakup innych aktywów i udzieliły kredytu gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom
- program może zostać wygaszony w momencie, w którym inflacja w średnim okresie zacznie powracać do poziomu poniżej, lecz blisko 2% (zgodny z mandatem EBC)
- zakupy będą oparte o tzw. „klucz kapitałowy” – nawiększy udział w kapitale mają Niemcy, toteż na skup ich obligacji zostanie przeznaczona największa kwota (szczegółowy rozkład dostępny w tej tabeli)
- 20% zakupów będzie objętych współdzieleniem ryzyka
- zakupionych może być nie więcej niż 25% każdej emisji i nie więcej niż 30% zadłużenia danego emitenta
- rozszerzone zostaną uruchomione w październiku 2014 r. programy zakupu aktywów obejmujący papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABSPP) i program skupu obligacji zabezpieczonych (CBPP3)
- skupowane będą obligacje zapdające w ciągu 2-30 lat, również te o ujemnych rentownościach
- stopa po której prowadzone są operacje w ramach programu TLTRO zostanie zrównana z podstawową stopą operacji refinansowych (wcześniej obowiązywał spread 10 pb). Oznacza to, że banki będą mogły pożyczać jeszcze taniej.
Michał Żuławiński