Akademia w Krakowie jest drugą uczelnią, która będzie wydawała karty świadczeniowe PKO BP. Wcześniej bank podpisał umowę z władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na obsługę wypłaty stypendiów dla studentów tej uczelni za pośrednictwem elektronicznej portmonetki. Akademia Pedagogiczna w Krakowie jest również drugą instytucją w Krakowie po Grodzkim Urzędzie Pracy, która zdecydowała się na wypłatę świadczeń za pośrednictwem karty tego typu.
Umowę dotyczącą elektronicznej portmonetki dla Akademii Pedagogicznej podpisali 20 lipca 2006 roku prof. dr hab. AP Marian Zakrzewski – prorektor ds. studenckich i prof. Karol Grzybacz – kwestor AP oraz Irena Folta – Dyrektor Regionalnego Oddziału Korporacyjnego PKO BP w Krakowie.
Instrument pieniądza elektronicznego to usługa PKO Banku Polskiego przeznaczona do wypłaty świadczeń pieniężnych, zmaterializowana w karcie elektronicznej, tzw. elektronicznej portmonetce. Karty świadczeniowe są instrumentem umożliwiającym wypłatę przez np. JST, uczelnie i inne instytucje różnego rodzaju świadczeń uprawnionym osobom, które nie posiadają rachunków bankowych. Dla Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie są to świadczenia z tytułu np. zasiłków i szkoleń, a dla Akademii Pedagogicznej –stypendia lub inne środki wypłacane przez Uczelnię jej studentom. Karta działa w oparciu o specjalny rachunek, na który przekazywane są środki pieniężne.
Środki pieniężne zapisane na karcie można zrealizować dokonując transakcji wypłat gotówki (wypłata możliwa jest we wszystkich bankomatach, agencjach i oddziałach PKO Banku Polskiego) oraz operacji bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowo-handlowych akceptujących karty Maestro na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Instrumentem Pieniądza Elektronicznego posługują się już klienci PKO Banku Polskiego m.in. w: Poznaniu, Bogatyni, Obornikach, Iławie, Lublinie, Kraśniku, Szamotułach. Na koniec czerwca br. bank wydał 9,8 tys. tych kart.
Instrument Pieniądza Elektronicznego PKO Banku Polskiego wydany we współpracy z Urzędem Miasta Poznań został uhonorowany w tegorocznej edycji konkursu „Alicja”. Nagroda została przyznana bankowi za najbardziej innowacyjny i przyjazny produkt finansowy. Z kolei w grudniu 2005 r. produkt PKO BP został wyróżniony nagrodą „Najlepsze w Polsce – The best in Poland” przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą oraz Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług.
Instrument Pieniądza Elektronicznego został wyróżniony również Złotą Nagrodą Rock Award w kategorii premiującej największe osiągnięcia w rozwoju nowych produktów kartowych w piątej edycji konkursu. Nagrody Rock Awards przyznawane są bankom i instytucjom finansowym współpracującym z organizacją płatniczą systemu MasterCard, które wdrażają najnowocześniejsze produkty płatnicze oraz wnoszą szczególny wkład w rozwój rynku produktów kartowych w Polsce.