Jak w czasach technologicznego przyspieszenia i codziennego kontaktu z nowymi mediami kształtuje się doświadczenie tożsamości i społecznej interakcji? Na to pytanie próbują odpowiedzieć młodzi artyści podczas wystawy w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Międzynarodową ekspozycję Ustawienia prywatności. Sztuka po Internecie można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 6 stycznia 2015 roku. Wystawa stawia pytanie jak w czasach technologicznego przyspieszenia i naszego codziennego kontaktu z nowymi mediami kształtuje się doświadczenie tożsamości i społecznej interakcji. Jest próbą odpowiedzi na to pytanie z perspektywy pokolenia artystów urodzonych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które weszło na scenę artystyczną w czasach dynamicznej ekspansji Internetu i masowej kultury cyfrowej, w przestrzeni pełnej pozornie nieograniczonych możliwości, nadmiaru obrazów i informacji.
Sopocki ubezpieczyciel Ergo Hestia będąc sponsorem tej bardzo ważnej wystawy jeszcze mocniej niż dotychczas zwraca naszą uwagę na konieczność poznawania współczesnego języka artystycznego dla lepszego rozumienia otaczającej nas rzeczywistości. -Ergo Hestia prowadząc od 12 lat konkurs Artystyczna Podróż Hestii obserwuje przemiany postaw artystycznych młodych twórców. W ich poszukiwaniach widzimy zmagania ze zmieniającą się rzeczywistością, której Internet stał się nieodłącznym elementem – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Wraz z powstaniem Fundacji Artystyczna Podróż Hestii zamierzamy coraz szerzej angażować i wspierać młodych artystów w ich poszukiwaniach. Objęcie mecenatem tej wystawy jest wyrazem realizacji działań Ergo Hestii w obszarze wspierania wydarzeń edukacyjno-artystycznych odpowiadających na ważne pytania, które wszyscy sobie stawiamy – dodaje Magdalena Kąkolewska.
Na wystawie prezentowane są dzieła trzech grup artystycznych i dwudziestu pięciu młodych artystów z Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, USA i kilku krajów europejskich, którzy wchodzili na scenę artystyczną podczas największego rozwoju Internetu.
Ustawienia prywatności to także próba przedstawienia w nowym świetle języka współczesnej kultury wizualnej od wyidealizowanych fotografii stockowych i schematów korporacyjnej unifikacji, po chłód cyfrowej otchłani i estetykę amatorskiej twórczości internetowej, która kwestionuje kult profesjonalnego artysty i tradycyjnych form funkcjonowania sztuki w społeczeństwie.
Wystawę uzupełnia bogaty program wydarzeń towarzyszących od pokazów filmowych i spotkań z artystami, po performansy Tajlandczyka Korakrita Arunondchaia i amerykańskiego kolektywu DIS oraz internetowe projekty grupy Czosnek Studio i irlandzkiego artysty Yuriego Pattisona.
***
Informacje o konkursie Artystyczna Podróż Hestii
Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia. Celem inicjatywy jest wyłonienie utalentowanych oraz obiecujących osobowości polskich akademii sztuk pięknych. Konkurs daje im możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju.