WIG20 na koniec sesji zanotował poziom 3163,02 pkt po spadku o 0,54%. Pozytywnym bohaterem okazał się Bioton, który na fali optymizmu zyskał 10,61%. Na wyniku zaciążyła jednak przecena akcji KGHM (-3,73%), który ma ponad 16% udziału w indeksie polskich blue chipów. Należy tu również wspomnieć, że we wtorek, pierwszy raz od trzech dni, rosły ceny miedzi, co powinno jutro pozytywnie oddziaływać na notowania KGHM.
Cena czerwonego metalu wzrosła sięgając poziomu 8220 USD w kontraktach trzymiesięcznych. Powodem jest spadek monitorowanych przez giełdę w Londynie zapasów tego surowca o 4,3% do wysokości 109150 ton. Analitycy uważają, że wysokie ceny czerwonego metalu mają mocne fundamentalne podstawy wynikające z wysokiego popytu, a także problemów z realizacją dostawy. Możliwe jest zatem osiąganie kolejnych rekordów. Ostatnia przecena wywołana była przez małych graczy realizujących zyski, a duże fundusze inwestycyjne ciągle utrzymują otwarte pozycje. W ślad za drożejącą miedzią wzrosły ceny aluminium, niklu oraz cynku i ołowiu. Spadły natomiast notowania cyny.
Po niekorzystnych dla dolara danych z amerykańskiej gospodarki, na EUR/USD rozpoczęły się wzrosty. Nie pomógł wyższy od oczekiwań odczyt kwietniowej inflacji PPI, który wyniósł 0,9% ze względu na rosnące ceny paliw i energii. Zaważyły dane z rynku nieruchomości. Liczba wydanych pozwoleń na budowę spadła w kwietniu powyżej oczekiwań rynku o 5,4%. Podobnie było w przypadku rozpoczętych inwestycji budowlanych, gdzie zanotowano spadek o 7,4%.
Taka sytuacja zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych. Reakcją rynku, oprócz osłabienia dolara, był również wzrost cen amerykańskich papierów skarbowych. Rentowność 10-letnich obligacji spadła do 5,13%. Powrócił także sentyment do walut rynków wschodzących. O godz. 17.10 za euro trzeba było zapłacić 3,89 zł a za dolara 3,03 zł. przy EUR/USD na poziomie 1,2840.
Jutro na notowania naszej waluty wpływ będą miały, oprócz zmian na eurodolarze, także polskie publikacje makroekonomiczne a sentyment na rynku długu testowany będzie aukcją 5-letnich obligacji. Poznamy wzrost przeciętnego wynagrodzenia (prognoza 5,3% r/r) i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (prognoza 2,7%). Dobre dane teoretycznie powinny pomóc naszej walucie oraz rynkowi akcji.
Na koniec, aby podnieść optymizm czytelników, warto wspomnieć za Bloomberg’iem, iż ostatni spadek notowań za oceanem wykorzystał znany inwestor Warren Buffet. Jego spółka Berkshire Hathaway Inc. kupiła 17,9 miliona akcji Conocno Philips oraz 7,8 miliona akcji General Elektric Co. Buffet jest znany z tego, że jego inwestycje mają silne podstawy fundamentalne. Kupuje spółki, których przedmiot działalności jest zrozumiały i czytelny, a perspektywy rozwoju są uzasadnienie. Skoro tak wytrawny inwestor zwiększa zaangażowanie na rynku akcji, czy można się martwić o dalsze wzrosty? Póki co o godz. 17.45 DJI spada o 0,3% , S&P500 zniżkuje o 0,4%, a Nasdaq traci 0,6%.