Rating podmiotu („Long-term IDR”) i rating krótkoterminowy („Short-term IDR”) odzwierciedlają potencjalne wsparcie, jakie bank mógł otrzymać, gdyby było to potrzebne, od swojego dominującego akcjonariusza, UniCredito Italiano („UCI”) posiadającego rating „A+” z perspektywą pozytywną. Pozytywna perspektywa ratingu dla Banku Pekao odzwierciedla pozytywną perspektywę ratingu UCI.
Rating indywidualny odzwierciedla poprawę rentowności Banku Pekao, skuteczną dywersyfikację źródeł dochodów i silną pozycję na rynku pomimo konserwatywnego podejścia do zarządzania ryzykiem. Połączenie z wydzieloną częścią banku BPH wzmocni pozycję Pekao i zdolność banku do utrzymania wysokiej rentowności na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, przy utrzymaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka. Wysoki poziom płynności i odpowiedni poziom funduszy własnych banku zapewnia silną bazę dla dalszej ekspansji. Tym niemniej, rating odzwierciedla również ryzyko operacyjne związane z trwającym procesem połączenia oraz relatywnie wymagające środowisko dla działalności bankowej w Polsce.
„Tradycyjnie silna pozycja Pekao na rynku depozytów powinna ulec dalszemu wzmocnieniu dzięki fuzji. To może okazać się kluczowym elementem determinującym perspektywy wzrostu i rentowności, jeśli sytuacja na rynku nie ulegnie zmianie,” mówi Artur Szeski, Dyrektor w Dziale Instytucji Finansowych Fitch.
Z procesem fuzji łączy się ryzyko, jednak zdaniem Fitch, oba banki mogą się poszczycić sukcesami w tym obszarze. „Doświadczenie i dotychczasowe osiągnięcia zarówno lokalnego zarządu, jak i dominujących akcjonariuszy w zarządzaniu procesami fuzji i przejęć, ograniczają ryzyko operacyjne związane z połączeniem. Jednak jest to skomplikowany proces, przeprowadzany w skali niespotykanej dotąd na lokalnym rynku,” dodaje Artur Szeski.
Pekao, z około 15.5% udziałem w aktywach sektora, był na koniec 2007 roku największym bankiem w Polsce. UCI jest większościowym akcjonariuszem banku od 1999 roku i obecnie posiada 59,36% udział w kapitale Pekao. Struktura pozostałych udziałów jest rozproszona. W następstwie udanego przejęcia przez UCI niemieckiego Bayerische Hypo-und Vereinsbank („HVB”), Bank Pekao połączył się w listopadzie 2007 roku z wydzieloną częścią Banku BPH, którego właścicielem był HVB.