„Food3” to produkt strukturyzowany dający klientom możliwość pełnego uniezależnienia zwrotu z inwestycji od nastrojów panujących na światowych parkietach. W czasach pogarszającej się sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych i rosnącej na całym Świecie inflacji, najnowszy produkt NWAI pozwala skorzystać z dynamicznie rosnących cen towarów rolnych. Do najważniejszych czynników fundamentalnych przemawiających za kontynuacją wzrostu cen towarów rolnych należą:
– Rosnąca liczba ludności na Świecie, która osiągnie 7 mld w 2015 r. i 9 mld do 2050 r., determinująca zwiększone spożycie towarów rolnych
– Urozmaicenie diety społeczeństw rozwijających się – wzbogacona o mięso dieta proteinowa jest zdecydowanie bardziej kosztowna, wyprodukowanie 1 kg wołowiny „kosztuje” 7 kg zbóż przeznaczonych na paszę
– Najniższy od lat 70 XX wieku poziom zapasów kluczowych towarów rolnych
– Szok popytowy spowodowany masowym wykorzystaniem towarów rolnych w przemyśle, szczególnie przy produkcji biopaliw
– Na skutek degradacji gleby, industrializacji oraz wzrostu liczby ludności dostępność ziemi rolnej per capita zmniejszyła się z 0,53 ara w 1950 roku do 0,22 ara w 2006 roku i stale spada
Podsumowując przedstawione powyżej dane należy zwrócić uwagę na to, że trendy te będą się w przyszłości pogłębiały. Dynamiczny rozwój krajów zaliczanych do Emerging Markets będzie związany ze stałym procesem urozmaicania diety oraz industrializacją i malejącym udziałem rolnictwa w krajowym PKB. Dodatkowo, w ciągu najbliższych lat zwiększy się wpływ proekologicznych aktów prawnych, co spowoduje pogłębienie szoku popytowy na rynku biopaliw, za którym pójdzie wzrost cen komponentów, do których zaliczane są także produkty rolne takie jak kukurydza, pszenica oraz soja. Kolejnym endogenicznym czynnikiem wzrostu będą starania krajów rozwiniętych o odbudowanie rezerw kluczowych towarów rolnych. Trzeba także zauważyć, że choć nominalnie cen wymienionych towarów znajdują się na rekordowych poziomach, to ich ceny realne (po uwzględnieniu inflacji) są wciąż sporo niższe od historycznych maksimów.
Warto również podkreślić kilka czynników specyficznych dla towarów rolnych, na których oparty jest produkt „Food3”. Kukurydza to surowiec, który poza szerokim wykorzystaniem spożywczym, ma największe wykorzystanie w przemyśle. USA, największy na Świecie eksporter netto kukurydzy, wykorzystuje już obecnie przy produkcji biopaliw więcej kukurydzy niż wynosi jej całkowity eksport. Ponadto rosnąca cena surowca wraz z rządowym programem subsydiowania produkcji biopaliw doprowadziła do lawinowego wzrostu powierzchni plantacji kukurydzy kosztem pola przeznaczonego pod uprawę innych zbóż. W związku z tym dynamicznie wzrastające zapotrzebowanie na kukurydzę i wynikający z niego wzrost jej cen prowadzi także do wzrostu wartości innych towarów rolnych.
Historyczne szczyty cen, jakie w ostatnich miesiącach osiągała pszenica, są częściowo spowodowane przejściem farmerów na produkcję bardziej dochodowej w poprzednich sezonach kukurydzy. Jednak w związku z rekordowo niskimi poziomami rezerw tego surowca w skali globalnej należy się spodziewać, że kraje rozwinięte podejmą kroki
w kierunku ich odbudowy, co będzie kolejnym silnym bodźcem dla dalszego wzrostu cen. Wnioski te znajdują potwierdzenie w sześciomiesięcznych prognozach zawartych w ostatnim raporcie Goldman Sachs.
Soja jest jednym z ostatnich towarów, których ceny wzrosły w odpowiedzi na szok popytowy w sektorze towarów rolnych. U podstaw dalszego prognozowanego wzrostu cen tego surowca stoi przede wszystkim brak możliwości skokowego zwiększenia produkcji i to mimo towarzyszącego mu silnego popytu konsumpcyjnego. Wzrost cen soi o 10% powoduje zwiększenie podaży tego surowca jedynie o 1-2%. Jest to efektem sezonowości upraw, wrażliwości na zmiany klimatyczne, ale także jak w przypadku pszenicy ograniczeniom podaży wynikającym ze wzrostu udziału upraw kukurydzy. Analitycy Goldman Sachs spodziewają się sześciomiesięcznym horyzoncie ponad 20% wzrostu cen tego surowca.
„Głównym celem, jaki przyświecał nam przy tworzeniu inwestycji Food3, była możliwość zaoferowania Klientom produktu całkowicie niezależnego od sytuacji na giełdowych parkietach. Jednocześnie staraliśmy się podążać kursem wytyczonym przez nasze poprzednie inwestycje, które mimo dekoniunktury na rynkach kapitałowych osiągały znakomite wyniki. Ponad 23% wzrost Energy+ oraz 2,8% wzrostu Climate+ w ciągu pierwszego miesiąca pokazały, że inwestycje częściowo chociaż związane z towarami rolnymi dają realną możliwość efektywnej dywersyfikacji w czasie spadków na giełdach” – mówi Mateusz Walczak Prezes New World Alternative Investments.
Produkt „Food3” jest także najbardziej innowacyjny na polskim rynku, jeżeli chodzi o konstrukcję. Polisa gwarantuje 110% gwarancję kapitału, jeżeli w czasie trwania inwestycji cena żadnego z surowców nie spadnie poniżej 60% początkowej wartości.
W przeciwnym wypadku jest to 80% wpłaconego kapitału. Na premię, poza partycypacją we wzroście koszyka towarów, składa się także 20% zwrot, w przypadku gdy ceny wszystkich towarów w dniu zapadalności inwestycji będą choć trochę wyższe niż w dniu jej rozpoczęcia. Warto również zwrócić uwagę na krótki, jak dla tego typu inwestycji, czas trwania inwestycji – 2,5 roku.
„Konstruując Food3 staraliśmy się przygotować produkt efektywny w wielu scenariuszach rynkowych. 2,5 letni czas trwania inwestycji sprawia, że produkt ten jest znakomitym uzupełnieniem portfela każdego inwestora, ponieważ zwiększa elastyczność inwestycji i rozkłada w czasie jego zapadalność, co ogranicza ryzyko związane z sytuacją rynkową w dniu zapadalności inwestycji” – podsumowuje Mateusz Walczak.