W ciągu 4 miesięcy od uruchomienia zbiórki, na koncie Fundacji PKO Banku Polskiego na rzecz pomocy osobom poszkodowanym przez powódź zgromadzono 11,2 mln zł – wszystkim darczyńcom dziękujemy! Dzięki temu wsparciu do tej pory fundacja m.in. kupiła sprzęt ratowniczy dla lokalnych OSP, niezbędne wyposażenie AGD dla rodzin, które straciły swój dobytek i sfinansowała wyjazd ponad 5,2 tys. dzieci z terenów dotkniętych powodzią na zielone szkoły. Ale to nie koniec działań – kolejne wnioski o wsparcie można składać na stronie http://www.fundacjapkobp.pl/.
– Pierwsze tygodnie po powodzi były wielkim testem zaufania. Społeczeństwo obywatelskie zdało egzamin śpiewająco. Wsparcie ze strony państwa, polskich przedsiębiorstw i trzeciego sektora jest kluczowe w walce ze skutkami powodzi. Zaangażowanie Fundacji PKO Banku Polskiego było w tej sytuacji obowiązkiem. Wolontariusze i aktywiści, którzy działają na terenach dotkniętych powodzią, z niepokojem patrzą na nadchodzącą wiosnę. Minęło już kilka miesięcy od powodzi, a lista potrzeb się nie kończy. Z powodu zimy niektóre remonty były dotąd niemożliwe – ruszą dopiero wiosną. Dlatego cały czas zachęcamy do wpłat na naszą zbiórkę. Zachęcamy również instytucje, które niosą tę pomoc do składania wniosków przez naszą stronę – podkreśla Maciej Kuziemski, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.
Jak udało się już pomóc?
Do końca 2024 r. Fundacja:
· sfinansowała pobyt ponad 5,2 tys. dzieci z terenów dotkniętych powodzią na zielonych szkołach.
Współpraca z innymi organizacjami
Dzięki współpracy Fundacji PKO Banku Polskiego z Funduszem Lokalnym Masywu Śnieżnika udało się wesprzeć ponad 600 rodzin m.in. z okolic Bystrzycy Kłodzkiej, Stronia Śląskiego czy Lądka-Zdroju. Pomoc otrzymały głównie rodziny wielodzietne, samotne matki z dziećmi, seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Każda z rodzin otrzymała sprzęt AGD, którego potrzebowała. W sumie w ramach umowy, Fundusz otrzymał z fundacji 3,75 mln zł.
W ramach współpracy PKO Banku Polskiego z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej udało się sfinansować m.in. sprzęt ratunkowy taki jak pompy, agregaty, ubrania specjalistyczne dla strażaków dla 8 oddziałów OSP oraz osuszacze, nagrzewnice i materiały budowlane dla rodzin poszkodowanych przez powódź. Możliwe było także prowadzenie punktu pomocowego oraz wsparcie materialne i psychologiczne dla osób, które szczególnie ucierpiały w wyniku powodzi.
Dzięki pieniądzom z Fundacji PCPM wsparło odbudowę siedziby Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Głuchołazach oraz infrastruktury sportowej Bolesławieckiego Klubu Sportowego. Pierwsza inicjatywa umożliwiła wznowienie zajęć integracyjnych i terapeutycznych dla dzieci, a druga ciągłość treningów dla 250 młodych zawodników. Dodatkowo, w Lewinie Brzeskim otwarta została świetlica oferująca zajęcia dla dzieci. To szczególnie ważne działania dla Fundacji PKO Banku Polskiego, ponieważ jednym z jej celów na najbliższe miesiące jest działanie na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Pomoc Fundacji PKO Banku Polskiego dla ofiar powodzi nadal trwa
Pomoc dla powodzian prowadzona przez Fundację nadal trwa – wnioski o wsparcie można składać na stronie http://www.fundacjapkobp.pl/. Cały czas trwa również zbiórka pieniędzy, które można przelewać na numer konta: 30 1020 1068 0000 1702 0337 3529 z tytułem: Darowizna dla powodzian.
Raport o skutecznym przeciwdziałaniu skutkom powodzi
W styczniu prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, Maciej Kuziemski odwiedził tereny w Kotlinie Kłodzkiej dotknięte powodzią w 2024 roku. Wspólnie z Jakubem Wygnańskim, prezesem Fundacji Stocznia i liderem trzeciego sektora w Polsce, rozmawiali z lokalnymi aktywistami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, o tym jak najskuteczniej pomagać osobom pokrzywdzonym przez powódź, co jest jeszcze do zrobienia oraz jak przeciwdziałać takim wydarzeniom w przyszłości.
Raport będzie okazją do ogólnopolskiej, eksperckiej debaty nad skutecznymi i trwałymi strategiami przeciwdziałania i walki ze skutkami powodzi w przyszłości.
Pracownicy banku z pomocą dla powodzian
Dzięki zaangażowaniu pracowników banku z regionu wrocławskiego udało się pomóc 145 potrzebującym rodzinom z zalanych terenów. Wolontariusze, w tym dyrektorzy oddziałów i pracownicy, angażowali się w akcję odwiedzając potrzebujących, wspierając i pomagając logistycznie i organizacyjnie. Na tę pomoc z funduszu zebranego przez Fundację kupiono sprzęty pierwszej potrzeby m.in.: podstawowe meble, sprzęt AGD, materiały budowlane, piece i opał. W Głuchołazach pracownicy lokalnego oddziału pomagali przy odgruzowywaniu mieszkań, przeprowadzali zbiórki charytatywne, udzielali pomocy i wsparcia, a nawet przyjmowali powodzian pod swój dach. Oddział w Głuchołazach zaopiekował się 32 rodzinami, większość z nich to klienci banku.
Źródło: PKO BP.