– Fundusze hedgingowe, dzięki stosowaniu krótkiej sprzedaży, inwestowaniu w instrumenty pochodne czy surowce są w stanie wypracowywać wysokie stopy zwrotu w każdych warunkach rynkowych – mówi Grzegorz Mielcarek, dyrektor ds. sprzedaży produktów inwestycyjnych w Expanderze.
W ramach Superfund SFIO dostępne są trzy subfundusze o różnym poziomie ryzyka – Superfund A, Superfund B i Superfund C. Każdy z nich odwzorowuje wyniki odpowiednich subfunduszy Quadriga Superfund SICAV z siedzibą w Luksemburgu. Polskie odpowiedniki luksemburskich funduszy działają od 13 grudnia 2005 roku. Do dnia 22 marca ich wyniki inwestycyjne to +3,06% (strategia A), +3,19% (strategia B) i +1,47% (strategia C). Minimalna wpłata do funduszu Superfund SFIO wynosi 40 tys. euro, a opłata dystrybucyjna to 4,5 proc. Inwestor który zdecyduje się wypłacić środki w pierwszych 12 miesiącach musi się liczyć z 2-proc. prowizją. Później wypłata jest już darmowa.
– W powszechnej opinii fundusz typu hedge to synomim wysokiego ryzyka. Tymczasem wiele takich funduszy to zaawansowane narzędzia do stabilnego zarabiania pieniędzy niezależnie od sytuacji na rynku. Priorytetem jest stała i wysoka stopa zwrotu, a jej osiągnięcie możliwe dzięki szerszym możliwościom inwestycyjnym niż w przypadku standardowych funduszy. Taki jest właśnie fundusz Superfund i mam nadzieję, że polscy inwestorzy to docenią – mówi Maciej Brysławski, Wiceprezes Zarządu Superfund TFI.
Akcjonariuszem Superfund TFI jest austriacka firma Superfund Asset Management. Grupa Superfund została założona w 1995 roku przez Christiana Baha oraz Christiana Halpera (do 2004 roku istniała pod nazwa Quadriga). Obecnie firma zarządza aktywami o wartości 1,5 mld euro i ma 55 tys. klientów.