Na dziś zaplanowane zostało przeprowadzenie fuzji prawnej Banku BGŻ BNP Paribas z wydzieloną częścią Raiffeisen Banku. Fuzja operacyjna przeprowadzona zostanie dopiero za rok – w IV kw. 2019 r.
BGŻ BNP Paribas przejmie od Raiffeisena segment małych i średnich firm, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz private banking z wyłączeniem walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej. Na dziś zaplanowano fuzję prawną obu podmiotów. Drugim etapem będzie fuzja operacyjna, czyli integracja systemów operacyjnych, oraz stworzenie jednolitej oferty produktów i usług. Operacja ta zostanie przeprowadzona dopiero za rok – w czwartym kwartale 2019 r.
Oznacza to, że klienci przejmowanego banku nadal będą mogli korzystać z obecnego systemu bankowości internetowej i aplikacji Mobilny Portfel. Za rok usługi te zostaną najpewniej wycofane, a w ich miejsce zostanie udostępniony nowy system BGŻ BNP Paribas. Bank pracuje nad nową bankowością internetową, o czym jako pierwsi mogliście dowiedzieć się z tego tekstu. Poczatkowo system miał pojawić się w 2018 r., ale ostatecznie jego premiera została przesunięta na 2019 r. Podobnie jak obecna wersja systemu Raiffeisena, także nowy system BGZ BNP Paribas zostanie napisany z wykorzystaniem technik RWD.
Okres między fuzją prawną i fuzją operacyjną w przypadku BGŻ i Raiffeisena jest długi. Z reguły taki proces prowadzony jest w ciągu kilku miesięcy lub tygodni. Na przykład Santander Bank Polska planuje przeprowadzić obie fuzje z wydzieloną częścią Deutsche Banku za jednym zamachem. Warto przypomnieć, że podczas poprzedniej fuzji – między BGŻ i BNP Paribas – też odstęp między fuzją operacyjną i prawną wynosił ponad rok.